Jak pozbyć się takiego bólu głowy bez przyjmowania takich leków?

Dzień dobry, Syn 10 lat od kiedy pamiętam boryka się z chorymi zatokami. Problem występuje zawsze od jesieni do wiosny ustępując późnym kątem i wiosna. Już jako 2 latek ciągle spływajacy katar po tylnej ścianie gardła. W wieku 4 lat wycięty 3 migdał. W listopadzie ostre zapalenie zatok (możliwy covid) i od tej pory jak tylko odstawimy nasonex kończy się okropnymi bólami głowy na które nie działają leki. Ból nasila się przy pochylaniu głowy i jest sciskajacy, tak mówi syn. U larybgokoda fiberoskopia pokazała silny obrzęk i cechy stanu zapalnego, dostał Clatra 10mg i nasonex na miesiąc. Na łękach było ok. Na wizycie kontrolnej kazano nam odstawić nasonex i zostawić clatre historia się powtórzyła znowu po odstawieniu nasonexu. Obecnie znowu okropne bóle głowy. Musimy wyłączyć nasonex. Ja już nie mam siły, nie wiem gdzie szukać pomocy i co podać nie sposób brać przez pół roku sterydu.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy wynikające z przewlekłych infekcji zatok u dziecka. Przykro nam, że Pani syn ma tak uciążliwe dolegliwości, które na pewno zaburzają codzienny rytm dnia.

Biorąc pod uwagę fakt, że w przeszłości był usuwany migdałek gardłowy, a także przy obecnym badaniu fiberoskopii zauważono stan zapalny, można by przypuszczać, że Pani syn choruje na przewlekłe zapalenie zatok. Wskazywałyby również na to opisane objawy, jak spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, zatkany nos, a także silny ból głowy, zwłaszcza przy pochylaniu się. Istnieje przypuszczenie, że dziecko może mieć pewną alergie (głównie wziewną), a czynnik ten może tylko potęgować stany zapalne zatok.

Na pewno istotnym było by zadbać o odpowiednią dietę oraz wyeliminować produkty zaśluzowujące, zwłaszcza nabiał oraz węglowodany. Bardzo ważnym również byłoby wzmocnienie odporności, poprzez spożywanie między innymi oleju z czarnuszki, większych dawek witaminy D3 oraz kwasów omega 3 i 6.

Z racji odległości, trudno jest określić dokładnie aktualny stan zdrowia Pani dziecka. Proponujemy ponowną konsultację u lekarza laryngologa. Specjalista powinien wdrożyć takie leczenie, aby przyniosło pozytywne efekty i wyeliminować stany zapalne. Możliwe, ze trzeba było by również wykonać posiew wymazu z nosa, aby sprawdzić, czy nie ma kolonizacji trudnych do eliminacji bakterii.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-zatok-u-dzieci-jak-leczyc

https://zdrowie.parenting.pl/ostre-i-przewlekle-zapalenie-zatok-przynosowych-u-dzieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.