Jak prawidłowo interpretować wyniki krzywej cukrowej?

Witam prosze o pomoc w interpretacji wynikow krzywej mojej i meza Glukoza- insulina JA: Glukoza 0' 103 mg/dl Insulina 13,2 Glukoza 1'h 153 Glukoza po 2 h 126 insulina 103 MAZ Glukoza 0 - 96 mg/dl Insulina 3,8 IU/ml Glukoza po 1h - 126 Glukoza po 2h - 48 Insulina 10,3 DZiekuje i bede wdzieczna za infomacje czy konieczna jest wizyta u diabetologa badz zrobienie dodatkowych badan.

Szanowna Pani,

Jeśli chodzi o Pani wyniki, to na ich podstawie możemy postawić rozpoznanie stanu przedcukrzycowego w postaci nieprawidłowej glikemii na czczo. Ma Pani również insulinooporność. W przypadku męża w wyniku hiperinsulinemii dochodzi do spadku stężenie glukozy poniżej normy - jest to tzw. hipoglikemia reaktywna, stan ten może poprzedzać wystąpienie cukrzycy. Proszę skontaktować się z dobrym diabetologiem, który odpowiednio Państwa przeszkoli - konieczna jest modyfikacja stylu życia, odpowiednia dieta, szczególnie w przypadku Pani męża i ew. rozważenie farmakotreapii, w zależności od innych czynników, które lekarz będzie w stanie "wziąć pod uwagę na podstawie rozmowy z Państwem i badania fizykalnego. W obu przypadkach wyżej wymienione stany stanowią sygnał ostrzegawczy - "zbliża się cukrzyca", ale dzięki odpowiedniemu postępowaniu, w dużej mierze uzależnionego od Państwa silnej woli można będzie jej uniknąć. Warto przed wizytą u diabetologa oznaczyć dodatkowo kreatyninę, ALAT, ASPAT, morfologię z rozmazem, profil lipidowy, peptyd C oraz HbA1c - badania pobiera się z krwi żylnej. Dodatkowo proszę wykonać analizę moczu oraz przez kilka dni przed wizytą mierzyć wartości ciśnienia tętniczego i je notować, tak, aby lekarz na wizycie miał w nie czytelny wgląd. . Wyniki wyżej wymienionych badań umożliwią wprowadzenie skutecznych działań prewencyjnych, które nie tylko poprawią Państwa samopoczucie, ale także pomogą uchronić Państwa przed cukrzycą i jej powikłaniami.

Z poważaniem,

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych