Jak przekonać osobę, która pije do leczenia się?

Jak przekonać osobe ktora pije do leczenia sie? Ona twierdzi, ze pije bo: lubi pic i bedzie pic. Nic do niej nie dociera, po alkoholu robi rzeczy ktorych na trzezwo nigdy by nie zrobila. Ma strasznie opuchnieta twarz i drża jej rece. Jak pomoc? Jak przekonac do leczenia? Dzwonilam na telefon dla Bliskich osob pijących porozmawialam z pania o problemie mojej ciotki, uzylam tych wskazowek ktorych mi radzono uzyc. I dalej nic do ciotki nie dociera....

Witam,

rozumiem, że martwi się Pani o zdrowie/życie Cioci i poszukuje sposobów udzielenia jej pomocy.Przekonanie osoby do zaprzestania picia to trudne wyzwanie.Czytając Pani post dochodzę do wniosku, że wiele Pani już samodzielnie zrobiła, może warto byłoby teraz skorzystać ze wsparcia instytucji np. porozmawiać o problemie z terapeutą uzależnień w rejonowej poradni zdrowia psychicznego, zgłosić wniosek o udzielenie pomocy i zajęcie się sprawą do Ośrodka Pomocy Społecznej i do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie, który zajmuje się udzielaniem pomocy osobom/rodzino znajdującym się w kryzysie i dotkniętym problemem przemocy.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571

Dzień dobry, niestety bez motywacji osoby pijącej, nie ma możliwości wpływu na zmianę jej zachowań. Tylko osoba uzależniona może podjąć się leczenia i zakończyć je z sukcesem. Żadne argumenty, szczególnie pochodzące od innych, a więc nie jej własne, nie poskutkują. To bardzo przykre uczucie, gdy nie można pomóc osobie bliskiej i musimy patrzeć jak ona niszczy siebie i swoje zdrowie. Zrobiła pani bardzo wiele, by pomóc swej ciotce. Proszę nie mieć wyrzutów sumienia, gdyż nic więcej nie może pani zrobić. Jest pani obok niej i pewnie udzieli jej pani wsparcia, gdy o to poprosi. I to już jest duża pomoc dla osoby chorej. Pozdrawiam panią serdecznie Elżbieta Schabowska