Jak przełamać wrogość i nieufność?

26 lat, mężczyzna. W dzieciństwie wykryto u mnie padaczkę, do 12 roku życia brałem leki m.in uspokajające, relacje z innymi ludźmi były bardzo różne, ale często byłem bity i poniżany, poniekąd traktowano mnie jak odmieńca. Po odstawieniu leków zacząłem tak naprawdę poznawać życie i często wyładowywałem swoją agresję na młodszym rodzeństwu. Pewnego dnia, uczestnicząc w jednej z bójek, zostałem znokautowany. Pół roku nie wychodziłem z domu w obawie, że ktoś mi zrobi krzywdę, do dnia dzisiejszego idąc do baru (sytuacja z nokautem zaczęła się właśnie w barze) lub dyskoteki odczuwam strach i napięcie, że coś podobnego może się wydarzyć. Nie potrafię się odprężyć i dobrze bawić, myślę tylko o tym, żeby stamtąd iść. Miasto, w którym się wychowałem całościowo wzbudza we mnie strach i niepokój, gdziekolwiek bym nie był i cokolwiek bym nie robił. Potem wyjechałem do Anglii, gdzie środowisko niechętnie traktowało obcokrajowców i zacząłem trenować sztuki walki, co podniosło do góry moje ego i dało poczucie większej pewności. Dodam jeszcze, że pochodzę z rodziny alkoholowej, gdzie występowała przemoc. Na dzień dzisiejszy jestem strasznie wrogo nastawiony do ludzi, nieufny, ale o dziwo nie mam problemów z kontaktem towarzyskim, gdy w takowym już się znajdę. Ze spostrzeżeń znajomych wynika, ze idąc np ulicą i patrząc na innych mam minę jak bym miał ich zaraz zaatakować. Chciałbym poznać jakieś techniki lub schematy myślenia umożliwiające pomoc w przełamaniu wrogości, takie z którymi mógł bym sam pracować gdzieś w zaciszu domu. Bardzo proszę o sugestie.

Witam!

Ma Pan utrwalony schemat działania polegający na rzucaniu i podejmowaniu wyzwania. W trudnych sytuacjach górę biorą instynkty, a nie zdrowy rozsądek. Wiele przeżył Pan w swoim życiu, co miało wpływ na Pana obecne zachowanie.
Myślę, że samodzielna praca nad swoim problemami może nie odnieść oczekiwanych skutków. Potrzebna jest Panu nauka pracy z innymi ludźmi i pokazanie, że nie każdy czeka, żeby Pana zaatakować. Warto, żeby wziął Pan udział w treningach pracy grupowej i treningu interpersonalnym. W trakcie tego rodzaju zajęć będzie Pan mógł poznawać metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach bez potrzeby wyładowywania agresji. Jest to również dobra lekcja komunikacji z innymi osobami i wyrażania swoich emocji.
Obecnie bez względu na to, jakiego rodzaju trudne emocje Pan odczuwa, wzbudzają one poczucie zagrożenia i stan gotowości do walki. Emocje to informacja o naszym stanie psychicznym i relacji z otoczeniem. Nie zawsze musi oznaczać potrzebę atakowania innych. Warto, żeby zajrzał Pan w swoje wnętrze i nauczył się prawidłowo rozpoznawać swoje stany emocjonalne i reagować adekwatnie do nich. W tym procesie bardzo przydatne będzie uczestnictwo w treningach.

Pozdrawiam

Witam,

Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Skuteczna metodą leczenia zaburzeń lekowych jest psychoterapia poznawczo - behawioralna.

Pozdrawiam serdecznie