Jak radzić sobie z brakiem zrozumienia ze strony bliskiej osoby?

jestem w 22 tyg.ciąży-początek wielka radość że udało się.Kolejne tygodnie partner oddalał sie, nie miał chęci na sex, wolał oglądac potajemnie porno.. Teraz ciągle słyszę że siedzę, nic nie robię że jestem gruba i nawet niechce chodzic ze mną na spacery.Czuje sie samotna, z jednej strony jestem szczęśliwa ze będę mamą a z drugiej nienawiść do narzeczonego... Zamiast odkładac na dziecko spełnia swoje marzenia popadając w duże długi gdzie o tym mówi po fakcie.. załamuje ręce... Co robić?

Witam Panią. Po przeczytaniu Pani postu myślę, że wydarzenia w Pani związku a przede wszystkim zachowanie Pani partnera negatywnie wpłynęły na Pani poczucie bezpieczeństwa. W Pani stanie poczucie bezpieczeństwa jest obecnie jedną z najważniejszych potrzeb. Jej brak zarówno Pani odczuwa w braku bliskości jak i w sferze ekonomicznej. Nikt nie da Pani teraz gwarancji czy po urodzeniu dziecka będzie lepiej. Być może warto by okres narzeczeństwa wykorzystać na przemyślenie najważniejszych spraw. Gdyby Pani już była w związku formalnym długi Pani partnera obciążały by również Panią. Proszę też uważać na branie całkowitej odpowiedzialności za kondycję swojego związku. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Być może, pomimo deklaracji, partner nie był gotowy na powiększenie rodziny i ma trudności w poradzeniu sobie ze zmianami, jakie zachodzą zarówno w Pani ciele jak i w całym Waszym życiu. Warto prowadzić spokojne rozmowy, w których opowie Pani o swoich potrzebach, uczuciach ( w sytuacjach trudnych dla Pani zachowań partnera), oczekiwaniach wobec niego. Ważne byłoby także, by Pani wysłuchała jego oczekiwań, potrzeb i emocji., być może także niepokoju i , obaw czy wątpliwości, które się pojawiają. Wspólne wypracowywanie rozwiązań akceptowanych przez oboje partnerów ma szansę przywrócić równowagę i bliskość w związku. To ważne, bo gdy przyjdzie na świat maluszek, będzie na to mniej czasu, a silna i stabilna relacja pomoże Wam przetrwać pierwszy (często trudny) okres opieki nad dzieckiem. Można to zrobić samemu lub też zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty i podjąć psychoterapie par i małżeństw. Specjalista pomoże w mediacji, wesprze, a także pomoże odbudować relację partnerską, bliskość i zaufanie w związku. Jest to często szybsza droga uzyskania poprawy.

Myślę, że dobrze byłoby gdyby Pani w odpowiednim momencie (tzn. gdy oboje Państwo będziecie w dobrym nastroju) zaproponowała szczerą, spokojną rozmowę i poruszyła ten temat. Najlepiej nie przed samym pójściem spać oraz nie po stresującym dniu. Chodzi o stworzenie odpowiedniego nastroju do poruszania trudnych tematów. Jakakolwiek złość z Pani czy ze strony partnera uniemożliwi porozumienie i wyjście z tej sytuacji.
Ważne jest, by z partnerem szczerze porozmawiać o tym co Panią martwi, jakie jego zachowania Panią niepokoją i zapytać jak to wygląda z jego strony i jakie są powody jego zachowania.
Perspektywa zostania rodzicem często budzi wiele obaw, być może narzeczony właśnie teraz nie wie jak się zachować. Szczera spokojna rozmowa może bardzo pomóc.