Witam Panią. Po przeczytaniu Pani postu myślę, że wydarzenia w Pani związku a przede wszystkim zachowanie Pani partnera negatywnie wpłynęły na Pani poczucie bezpieczeństwa. W Pani stanie poczucie bezpieczeństwa jest obecnie jedną z najważniejszych potrzeb. Jej brak zarówno Pani odczuwa w braku bliskości jak i w sferze ekonomicznej. Nikt nie da Pani teraz gwarancji czy po urodzeniu dziecka będzie lepiej. Być może warto by okres narzeczeństwa wykorzystać na przemyślenie najważniejszych spraw. Gdyby Pani już była w związku formalnym długi Pani partnera obciążały by również Panią. Proszę też uważać na branie całkowitej odpowiedzialności za kondycję swojego związku. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/
Być może, pomimo deklaracji, partner nie był gotowy na powiększenie rodziny i ma trudności w poradzeniu sobie ze zmianami, jakie zachodzą zarówno w Pani ciele jak i w całym Waszym życiu. Warto prowadzić spokojne rozmowy, w których opowie Pani o swoich potrzebach, uczuciach ( w sytuacjach trudnych dla Pani zachowań partnera), oczekiwaniach wobec niego. Ważne byłoby także, by Pani wysłuchała jego oczekiwań, potrzeb i emocji., być może także niepokoju i , obaw czy wątpliwości, które się pojawiają. Wspólne wypracowywanie rozwiązań akceptowanych przez oboje partnerów ma szansę przywrócić równowagę i bliskość w związku. To ważne, bo gdy przyjdzie na świat maluszek, będzie na to mniej czasu, a silna i stabilna relacja pomoże Wam przetrwać pierwszy (często trudny) okres opieki nad dzieckiem. Można to zrobić samemu lub też zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty i podjąć psychoterapie par i małżeństw. Specjalista pomoże w mediacji, wesprze, a także pomoże odbudować relację partnerską, bliskość i zaufanie w związku. Jest to często szybsza droga uzyskania poprawy.
Myślę, że dobrze byłoby gdyby Pani w odpowiednim momencie (tzn. gdy oboje Państwo będziecie w dobrym nastroju) zaproponowała szczerą, spokojną rozmowę i poruszyła ten temat. Najlepiej nie przed samym pójściem spać oraz nie po stresującym dniu. Chodzi o stworzenie odpowiedniego nastroju do poruszania trudnych tematów. Jakakolwiek złość z Pani czy ze strony partnera uniemożliwi porozumienie i wyjście z tej sytuacji.
Ważne jest, by z partnerem szczerze porozmawiać o tym co Panią martwi, jakie jego zachowania Panią niepokoją i zapytać jak to wygląda z jego strony i jakie są powody jego zachowania.
Perspektywa zostania rodzicem często budzi wiele obaw, być może narzeczony właśnie teraz nie wie jak się zachować. Szczera spokojna rozmowa może bardzo pomóc.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego nie ma wsparcia ze strony bliskiej osoby? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak radzić sobie z kłamstwami bliskiej osoby? – odpowiada Mgr Maja Suwalska-Wąsiewicz
- Jak zaakceptować fakt, że partner ogląda strony pornograficzne? – odpowiada Mgr Renata Dąbrowska-Jagieło
- Dlaczego partner chce mnie na siłę poznać ze swoim dzieckiem, a ja na to nie mam ochoty? – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Brak wsparcia ze strony partnera – odpowiada Mgr Renata Respondek
- Brak wsparcia od partnera i niska samoocena – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Brak porozumienia z chłopakiem i nerwowość – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Czy mogę coś zrobić, by nie być tak bardzo zazdrosna? – odpowiada Dr Anita Rawa-Kochanowska
- Problemy w związku i komunikacji z partnerem – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Jak poradzić sobie z depresją w młodym wieku? – odpowiada Mgr Bożena Waluś