Jak radzić sobie z nadmiernymi kompleksami?

dzień dobry,mam 19lat i taki problem który przeszkadza mi w życiu że nie umiem się nie stresować , w sytuacjach stresowych zaczyn mi ciało drżeć ,ostatnio przed egzaminem na prawo jazdy pare dni strsznie bolał mnie brzuch ze stresu ,jestem strasznie nerwowa co utrudnia mi życie , jak mi coś nie wyjdzie zaczynam płakać,boję się ze nie poradzę sobie w życiu . Wydaje mi się że jestem za głupia na życie,nie zdałam prawa jazdy, za niedlugo matura boję się że sobie nie poradzę .Na lekcjach ciągle się trzesę bo boję się że nauczyciel mnie spyta a ja nie będę wiedzieć tego. Ciągle mam jakieś kompleksy ,dąże do jakiegoś urojonego ideału bo ciągle nie nawidze siebie taką jaką jestem . jak mogłabym chociaż zniwelować ten stres ciągły który utrudnia mi życie ? proszę o pomoc

Niska samoocena, lęk przed oceną i krytyką, duża podatność na stres to niestety problemy, które często ze sobą współwystępują. Nie ma na to prostej recepty... Warto przyjrzeć się powodom, które sprawiły, że przeżywa Pani powyższe trudności. Polecam wizytę u psychologa/psychoterapeuty - czasami takie wsparcie jest potrzebne, gdy problemy zaczynają nas przerastać. Życzę wszystkiego dobrego!

Witam,

poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Przydałaby się pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi Pani zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego.
Pozdrawiam serdecznie

Witam, proszę skorzystać z rozmowy z psychologiem, psychoterapii. W trakcie terapii będzie miała Pani możliwość zastanowienia się nad tym jak radzić sobie ze stresem, podnieść swoją samoocenę, jak wykorzystać zasoby, zdolności aby radzić sobie w trudnych sytuacjach. Przesyłam link do placówek NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl