Szanowna Pani,
pisze Pani, że ma syna, który jest dla Pani ważny, więc warto zadbać o siebie w obszarze psychicznym. Wskazane jest dla Pani wsparcie psychoterapeutyczne, ze specjalistą łatwiej będzie zrozumieć i poradzić sobie z problemem. Samoocenę, czyli poczucie własnej wartości, kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pani samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie
Dzień Dobry Pani,
Wyobrażam sobie i rozumiem Panią, jak samotnie może się Pani czuć, mieszkając w tak oddalonym miejscu (z dala od społeczności).
Dodatkowa nieobecność Pani Męża, i co za tym idzie brak wsparcia w wyzwaniach, związanych z opieką nad Synem oraz troskami dnia codziennego, tylko może pogarszać postrzeganie możliwości zmiany.
Tego, co Pani przeżywa jest wynikiem nie postrzegania możliwości poradzenia sobie z wyzwaniami.
Rzeczywiście, problem nadwagi? (ale czy aby na pewno?) może nie należy do łatwych, by sobie szybko poradzić- wymaga pracy i czasu.
Podobnie nabycie umiejętności komunikacji międzyludzkiej, jak również praca nad poczuciem własnej wartości bardzo mocno wpłynęłyby na Pani pewność siebie.
A jest to możliwe!
Napisała Pani, że nie ma Pani Przyjaciół ani koleżanek...
Wystarczyłoby, żeby pogłębiła Pani relację chociaż z jedna Koleżanką, której mogłaby Pani zaufać, przynajmniej raz w tygodniu wyjść z Nią by sprawić sobie przyjemność (delegując Mężowi w tym czasie zaopiekowanie się Synkiem i tutaj pojawiło się u mnie pytanie do Pani, dlaczego nie ma nigdy Pani Męża w domu?).
Jest to do dogrania!
Zachęcałabym Panią, by (absolutnie!) nie zostawała Pani w tym i z tym samej, by skontaktowała się z psychologiem/psychoterapeutą, celem pracy terapeutycznej/rozwojowej.
Alternatywą byłaby konsultacja online, jeśli miałaby Pani życzenie takiej rozmowy/pracy ze mną, zapraszam serdecznie do kontaktu via Skype.
Wspieram Panią mentalnie, z przesłaniem Tego, Co jest Pani najbardziej teraz potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak sobie radzić z taką niską samooceną? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z nieśmiałością i niezdecydowaniem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak nauczyć się samoakceptacji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak radzić sobie z dużą nieśmiałością? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak przestać się przejmować tym porównywaniem siebie do innych? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z uczuciem niskiej atrakcyjności? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego nie akceptuję siebie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak radzić sobie z obniżoną samooceną po rozstaniu z partnerem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy powinnam udać się do jakiegoś specjalisty, psychologa czy psychoterapeuty? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak pomóc osobie z niskim poczuciem własnej wartości i kompleksami? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz