Jak radzić sobie z natrętnymi myślami u młodej osoby?

Witam, mam problem który ciągnie się za mną już kilka lat. Jako nastolatka, w pewny późny wieczór leżąc w łóżku kiedy odmawiałam różaniec, naszła mnie myśl że umrze mój wujek.. natomiast kolejnej nocy pojawiały mi się inne osoby jak mama, tata. Potem dopiero dotarło do mnie że ja tez umrę. Ta myśl o śmierci sądzę że jest we mnie od 3 klasy podstawowej, a mam lat 21. Nie wiem co się dzieje, ale te myśli przerażają mnie coraz bardziej, ponieważ z wiekiem zagłębiam się w to. I to nie świadomie.

Dzień dobry. Powinna się Pani zgłosić do psychiatry. Konieczne jest pełne badanie. Czy pojawia się przekonanie, że do śmierci dojdzie gdy Pani nie wykona jakiejś czynności ? Jeśli tak, to to są to najpewniej zaburzenia obsesyjno kompulsyjne. U części pacjentów zaburzenie to przybiera jedynie postać natrętnych myśli. Do leczenia w tego rodzaju schorzeniach stosowane są leki przeciwdepresyjne.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
na pewno konieczne będzie skonsultowanie tego z lekarzem psychiatrą. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl