Czy problemy z tarczycą mogą dawać podobne objawy do zaburzeń lękowych?

Z diagnozy lekarza rodzinnego mam zaburzenia lekowe, mam tez lekka anemie, od kilku dni odczuwam ciagla sennosc i zmeczenie ktorego nie bylo wczesniej, od pol roku bardzo wypadaja mi wlosy, czy to wszystko ma podloze tylko psychologiczne czy tez jakas inna choroba np. Hashimoto, w rodzinie bylo wiele przypadkow problemow z tarczyca? Dziekuje

Dzień dobry, warto zarejestrować się do endokrynologa i wykonać badania w celu wykluczenia tarczycy. Oczywiście objawy lękowe czy depresyjne mogą mieć związek z chorobą tarczycy.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam,

Oczywiście problemy psychologiczne, w tym zaburzenia na tle lękowym mogą dawać podobne objawy, co problemy z tarczycą, dlatego w takich przypadkach należy najpierw wykluczyć/ bądź potwierdzić choroby somatyczne oraz kontynuować pracę z psychologiem w celu powrotu do równowagi emocjonalnej.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Zaburzenia endokrynologiczne mogą istotnie wpływać na nastrój i stan psychiczny. Dlatego poza opieką medyczną, regulacją poziomu hormonów wskazana jest również ocena kondycji psychicznej przez psychologa/psychoterapeutę. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl