Jak radzić sobie z paniką w ciąży?

Witam mam 30lat i jestem w ciąży 7miesiacu mam aktami paniki duszność nieraz uczucie że coś mam w gardle jakąś gole potem suchość w u gardle ,bardzo mocno panikuje że umrę zaraz albo że zemdleje albo że się udusze zaraz po czasie przechodzi mam dobry humoru puzniej zloscze się nawet jak syn chalasue już mam dość. Aż płakać mi się chce ,cały czas m zatkany nie mam siły chciałam umówić się z przyvhologa ale nie ma na by miejsc i tel porady też nie bo za dużo osub mam a prywatne nie stać mnie co mam robić proszę o pomoc

Witam,

w sytuacji silnego stresu ważne jest aby znaleźć sposób na wyciszenie. Może Pani zacząć stosować metody relaksacyjne, trening Jacobsona lub Schulza. Nagrania są dostępne na serwisie YouTube. Może Pani poszukać bezpłatnej pomocy online. W dobie pandemii wiele ośrodków oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną, na przykład http://www.psychologia.edu.pl/kryzysy-osobiste/telefon-kryzysowy-116123.html.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka

Szanowna Pani

Skutecznym sposobem radzenia sobie z lękiem napadowym i zmiennością nastroju jest psychoterapia, która pozwala zrozumieć przyczyny lęku i dokonać zmian w tych obszarach, które są odpowiedzialne za jego przeżywanie, zmian szeroko pojętych i wielopoziomowych. Same zaburzenia emocji mogą być związane także ze zmianami hormonalnymi spowodowanymi ciążą, a także zmianami w szerszym znaczeniu psychologicznym -dotyczącymi ciała, sytuacji życiowej, oczekiwanej zmiany.

Metodami, które można stosować w radzeniu sobie z napadami paniki i redukcją napięcia są techniki relaksacyjne- wyobrażeniowe, oddechowe, z obszaru mindfulness. Polecam Pani książkę F.J.Paula -Cavalliera "Wizualizacja", zawierającą bezpieczne techniki pracy z emocjami oraz poradniki dotyczące technik mindfulness. Techniki te oparte są na pracy i metodzie prof. Kabata-Zinna. Pozwalają uzyskać emocjonalną równowagę, poradzić sobie z lękiem i redukować napięcie.