Jak radzić sobie z lękiem mając 20 lat?

Dzień dobry , mierze się z problemem myśli z lękiem . Jestem po pierwszej wizycie u psychologa 2 tyg temu , i wszystko było dobrze . Wcześniej miałem myśli o łykaniu śliny ( przeszły po 4 dniach ) i lęk przy jeździe samochodem na drogach ruchliwych . Niestety od piątku pojawiły się myśli które mnie cały czas trzymają że coś się dzieje psychicznie że może to odrealnienie . Jak trwa przy nich lęk to mam myśli że co jeśli to nie przejdzie , ten lęk . Chwyciły mnie myśli że zaraz usłyszę głosy , wręcz przekonanie . Że nie będę mógł odrzucić tej myśli . Dzwoniłem do pani psycholog powiedziała że wszystko jest dobrze , przyspieszymy wizytę i nauczymy się schematów rozbrajania tych myśli , tylko boję się że co jeśli przez moje nakręcanie się to się nie uda . Proszę o poradę co robić , bo boje się że naprawdę przez wyobraźnię zacznę słyszeć głosy albo że nie jestem w stanie odrzucić tych myśli .
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przede wszystkim chciałbym wyrazić zrozumienie dla Pana obaw i trudności związanych z natrętnymi myślami i lękiem. To, co Pan przeżywa, może być wyjątkowo stresujące, ale mam przekonanie, że z odpowiednią pomocą jest możliwe znalezienie ulgi i poprawy samopoczucia.

Natrętne myśli i lęk, o których Pan pisze, są często objawami zaburzeń lękowych, które mogą być skutecznie leczone za pomocą psychoterapii. Ważne jest, aby kontynuować terapię z psychologiem i nauczyć się technik radzenia sobie z tymi myślami. Zgodnie z tym, co mówi psycholog, ważne jest nauczenie się sposobów rozbrajania takich myśli. Z tego, co rozumiem, jest Pan na początku tej drogi, proszę dać sobie czas na opanowanie tej umiejętności.

Tymczasem, warto spróbować kilku prostych strategii, które mogą pomóc Panu w radzeniu sobie z natrętnymi myślami:

• Techniki relaksacyjne: głębokie oddychanie, czy medytacja mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia i lęku.

• Dystansowanie się od myśli: próba patrzenia na myśli jak na chmury na niebie – przychodzą i odchodzą, nie muszą mieć wpływu na Pana emocje i działania.

• Aktywność fizyczna: regularne ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć napięcie i poprawić nastrój.

Poniżej znajdzie Pan kilka artykułów, które mogą dostarczyć więcej informacji na temat radzenia sobie z niechcianymi myślami i lękiem:

https://portal.abczdrowie.pl/natretne-mysli

https://portal.abczdrowie.pl/techniki-relaksacyjne

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-lekow

Proszę pamiętać, że myśli, które Pan ma, są częścią zaburzeń lękowych i nie muszą oznaczać, że coś złego dzieje się z Pana zdrowiem psychicznym. Warto jednak regularnie kontaktować się z psychologiem i być otwartym na różne metody terapeutyczne.

Pozdrawiam i życzę szybkiego wypracowania lepszego samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.