Jaki mogę mieć typ nerwicy?

Mam pytanie,czy ktoś może mi stwierdzić jaki rodzaj nerwicy mam? Czasami mam coś takiego,że muszę się o coś spytać konkretnej osoby.I dopóki nie odpowie mi na to pytanie to odczytam niepokój,a potem mam coś takiego,że muszę sobie przypomnieć konkretny ton głosu chodząc w kółko po pokoju bo jak tego nie zrobię to czuję niepokój.Czy ktoś może mi powiedzieć co to jest i jak samemu można się tego pozbyć?
KOBIETA, 19 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisane przez Panią objawy mogą być związane z zaburzeniami lękowymi, takimi jak nerwica natręctw czy zachowania obsesyjno-kompulsywne. Charakterystyczne dla tych dolegliwości jest doświadczanie intensywnego lęku lub niepokoju, który nie jest adekwatny do rzeczywistej sytuacji. Pani zachowania, takie jak potrzeba zadawania pytań konkretnej osobie czy przypominania sobie określonego tonu głosu, mogą być próbami radzenia sobie z tym lękiem. Często są to zachowania kompulsywne, które pojawiają się w odpowiedzi na obsesyjne myśli lub obawy.

Warto pamiętać, że samodzielna diagnoza może być myląca i nieprecyzyjna. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą, który może dokładnie ocenić Pani sytuację i zasugerować odpowiednie metody leczenia. Leczenie nerwicy często obejmuje terapię psychologiczną, taką jak terapia poznawczo-behawioralna, a czasami także leczenie farmakologiczne.

Istnieją również różne strategie radzenia sobie z lękiem, które można praktykować samodzielnie. Należą do nich techniki relaksacyjne, medytacja, regularna aktywność fizyczna czy dbanie o zdrowy styl życia. Jednakże, te metody najlepiej stosować jako uzupełnienie profesjonalnej pomocy, a nie jako zamiennik.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-obsesyjno-kompulsywne-przyczyny-rodzaje-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.