Jak radzić sobie z tymi napadami lęku?

Mam 30 lat, od kilku miesięcy zmagam się z problemem napadów lękowych. Zrobiłem wszelkie badania krwi i wszystko jest w porządku, dopiero niedawno zrozumiałem, że faktycznie jest to lęk jak wziąłem tabletkę na uspokojenie i po 30 min było znacznie lepiej. Zastanawiam się jednak skąd ten lęk się bierze, z dnia na dzień coraz bardziej skupiam się na swoich objawach i próbie rozwiązania problemu - wiem, że to nie jest do końca dobre. Ale zawsze przed lękiem (albo w trakcie drobnego leku) towarzyszy mi znacząco zmniejszone czucie w palcach, okolicach ust i głowy, nogach. Moje pytanie brzmi czy te zmniejszone czucie w palcach, okolicy ust może być \"zapalnikiem\" lęku? Czyli przyczyna leży gdzieś indziej a lęk to tylko objaw, czy jednak raczej to jest efekt uboczny lęku? Kończą mi się pomysły, gdzie mógłby uzyskać poradę, neurolog, endokrynolog niestety nic nie jest w stanie pomoc, zalecili konsultację z psychologiem/psychiatrą

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pan takie uciążliwe dolegliwości psychosomatyczne. Niestety, coraz częściej wielu, zwłaszcza młodych ludzi odczuwa podobne problemy i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Z opisanych przez Pana objawów, można by wywnioskować, że cierpi Pan na nerwicę lękową. To uogólniony lęk, który towarzyszy w życiu codziennym, a potęgowany jest przez czynniki środowiskowe, emocjonalne oraz przeżyte sytuacje stresogenne. Bardzo często niedobór witamin, składników mineralnych oraz niewłaściwa pielęgnacja snu prowadzić może do rozwijania się sytuacji lękowych.

W nerwicy lękowej osoba może odczuwać natrętne myśli, które nie dają spokoju, dochodzą również objawy psychosomatyczne, jak: szybka akcja serca, problemy z ciśnieniem krwi, bóle głowy, duszności, uczucie ucisku w gardle, osłabienie i drętwienie mięśni.

Ciągłe życie w stresie i lęku może prowadzić do rozwoju poważnej choroby, jaką jest depresja, ale również do wrzodów żołądka, czy przewlekłych problemów z sercem.

Proponujemy Panu wizytę u psychologa lub lekarza psychiatry. Bardzo ważnym jest zadbać o swoje zdrowie psychiczne, aby poprawić komfort życia i lepsze samopoczucie. Specjalista zdecyduje o ewentualnej farmakoterapii, a odpowiednia psychoterapia na pewno pomoże Panu uporać się z przewlekłym lękiem.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.