Jak radzić sobie z tymi napadami lęku?

Mam 30 lat, od kilku miesięcy zmagam się z problemem napadów lękowych. Zrobiłem wszelkie badania krwi i wszystko jest w porządku, dopiero niedawno zrozumiałem, że faktycznie jest to lęk jak wziąłem tabletkę na uspokojenie i po 30 min było znacznie lepiej. Zastanawiam się jednak skąd ten lęk się bierze, z dnia na dzień coraz bardziej skupiam się na swoich objawach i próbie rozwiązania problemu - wiem, że to nie jest do końca dobre. Ale zawsze przed lękiem (albo w trakcie drobnego leku) towarzyszy mi znacząco zmniejszone czucie w palcach, okolicach ust i głowy, nogach. Moje pytanie brzmi czy te zmniejszone czucie w palcach, okolicy ust może być \"zapalnikiem\" lęku? Czyli przyczyna leży gdzieś indziej a lęk to tylko objaw, czy jednak raczej to jest efekt uboczny lęku? Kończą mi się pomysły, gdzie mógłby uzyskać poradę, neurolog, endokrynolog niestety nic nie jest w stanie pomoc, zalecili konsultację z psychologiem/psychiatrą
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pan takie uciążliwe dolegliwości psychosomatyczne. Niestety, coraz częściej wielu, zwłaszcza młodych ludzi odczuwa podobne problemy i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Z opisanych przez Pana objawów, można by wywnioskować, że cierpi Pan na nerwicę lękową. To uogólniony lęk, który towarzyszy w życiu codziennym, a potęgowany jest przez czynniki środowiskowe, emocjonalne oraz przeżyte sytuacje stresogenne. Bardzo często niedobór witamin, składników mineralnych oraz niewłaściwa pielęgnacja snu prowadzić może do rozwijania się sytuacji lękowych.

W nerwicy lękowej osoba może odczuwać natrętne myśli, które nie dają spokoju, dochodzą również objawy psychosomatyczne, jak: szybka akcja serca, problemy z ciśnieniem krwi, bóle głowy, duszności, uczucie ucisku w gardle, osłabienie i drętwienie mięśni.

Ciągłe życie w stresie i lęku może prowadzić do rozwoju poważnej choroby, jaką jest depresja, ale również do wrzodów żołądka, czy przewlekłych problemów z sercem.

Proponujemy Panu wizytę u psychologa lub lekarza psychiatry. Bardzo ważnym jest zadbać o swoje zdrowie psychiczne, aby poprawić komfort życia i lepsze samopoczucie. Specjalista zdecyduje o ewentualnej farmakoterapii, a odpowiednia psychoterapia na pewno pomoże Panu uporać się z przewlekłym lękiem.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty