Jak reagować na nadmierne mycie rąk 6- letniego dziecka?

Jak reagować na nadmierne mycie rąk 6- letniego dziecka? Czy zabraniać tego, powstrzymywać? Czy pozwalać myć ręce po raz 10?

Witam,

wskazana jest konsultacja i diagnostyka psychologiczno/psychoterapeutyczna - najlepiej u psychoterapeuty systemowego lub psychologa dziecięcego.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry.
Myślę, że powinna Pani udać się na konsultację do psychologa. Przy wyborze psychologa proszę kierować się tym czy jego specjalizacją jest psychologia dziecięca (rozwojowa).
Pozdrawiam,
Dariusz Pysz-Waberski

Witam, proszę skorzystać z rozmowy z psychologiem dziecięcym ( https://zip.nfz.gov.pl/GSL/ ). Nadmierne reagowanie na zachowania nie jest wskazane, jeżeli nie jest to czynność która bezpośrednio zagraża dziecku, ponieważ skupia uwagę na tym zachowaniu. Poza tym, zachowanie to jest z zasady nielogiczne więc trudno na nie wpłynąć w sposób racjonalny, wynikają z odczuwanych emocji i napięcia. Lepiej jest wpływać poprzez odwrócenie uwagi od zachowań, znalezienie sposobu w jaki dziecko może wylądować napięcie, nadmiar energii w bardziej adaptacyjny sposób (sport, zainteresowania). Proszę spróbować zachować spokój do wizyty u psychologa dziecięcego i obserwować w jakich sytuacjach się pojawia zachowanie , czym może być spowodowane, z czego wynika. Dzieci wymyślają rytuały, zasady gdy czują się np. niepewnie, tracą poczucie bezpieczeństwa. Dzieci potrzebują porządku, systematyki zdarzeń, regularności. Gdy pojawiają się zmiany, może to wywołać niepokój więc próbują przejąć kontrolę wprowadzając zasady lub zachowania które mają pomóc znaleźć nowy sens. Jest to część magicznego myślenia które pozwala na odzyskanie poczucia bezpieczeństwa. Proszę być dobrej myśli. Pozdrawiam serdecznie