Reagowanie na masturbację 10-latki

Witam, moje pytanie kieruje do psychologa dziecięcego. Moja 10 letnia córka masturbuje się od pewnego czasu. Nie wiem jak reagować i czy reagować? Wiem ,że odkrywanie swojego ciała to coś zupełnie normalnego aczkolwiek zastanawiam się czy to tak powinno być i czy zostawić to tak jak jest.

Wszystko zależy od nasilenia. Dzieci odkrywają swoją seksualność, podobnie jak odkrywają swoje ciało. Często są to dla nich zupełnie nowe doznania, a tym samym ciekawe. Eksperymenty tego typu leżą w pewnym obszarze normy. Szczególnie, że obecnie dziewczynki dojrzewają nieco wcześniej niż jeszcze kilkanaście lat temu, a do tego powszechność multimediów i promowane w nich zainteresowanie uroda i seksualnością może to nasilać.
Rozmowa z córką- o budowie ciała, przyjemności, ale także pewnych normach itp, niekoniecznie bardzo fachowa, raczej w atmosferze przyjaznego odkrywania, dowiadywania się pewnych rzeczy- także może pomóc. Czasem dzieci coś odkrywają (np różne doznania z ciała), choć nie wiedza co to jest, jakie normy tego dotyczą i co właściwie powinny robić. Wiedza może im pomóc to poukładać. Ważne jednak, by dziewczynka nie poczuła się odrzucona czy zawstydzona, by nie kojarzyła seksualności jako takiej z czymś złym i negatywnym (bo może to rzutować na przyszłość).
Warto jednak zwrócić uwagę jak często powtarza się podobne zachowanie, jak długo trwa jednorazowo, w jakich okolicznościach, czy wywołuje jakieś inne emocje (np wstyd). A także na rozwój córeczki w innych obszarach- czy odbiega od normy, przeciętnej? Czy córeczka dojrzewa szybciej - np rosną już piersi, owłosienie intymne itp? Jeśli nasilenie tych zachowań będzie przekraczało "eksperymentowanie" z ciałem, warto zwrócić się o pomoc do terapeuty, psychologa dziecięcego. Być może także konsultacja u lekarza, także ginekologa (dziecięcego) byłaby wówczas dobrym pomysłem.

Dzień dobry.

Można uznać, że Pani córka w opisany przez Panią sposób poznaje swoje ciało. Wydaje się jednak, że masturbacja dziesięciolatki nie ma jeszcze związku z seksualnym podnieceniem, nawet jeśli założyć, że Pani córka wcześniej dojrzewa. Trzeba pamiętać, że masturbacja u dzieci może mieć charakter kompulsywny. Być może córka poprzez masturbację rozładowuje po prostu nerwowe napięcie?
Sugerowałbym porozmawiać z dzieckiem na temat budowy ciała kobiety i mężczyzny, nie wdając się jednak w większe szczegóły anatomii czy fizjologii. Warto też zadbać, by za masturbację nie obciążać jej winą, ani nie sięgać po "tradycyjne" metody wychowania seksualnego, typu "grzech" czy "nieczystość".

Pozdrawiam.