Dotykanie penisa przez 8-latka

Witam mój syn 8 lat czesto bawi sie swoim penisem .Czesto dotyka sie i poprawia sobie reką w kroku wczasie gry w piłke czy w innych sytuacjach .Kiedy śpi rano czesto dotyka sie i masturbuje i lubi chodzic po domu bez spodni.Proszę o pomoc czy to jest noermalne .Nie ma żadnych dlegliwości zapalnych penisa .Z góry dziekuję i pozdrawiam.

Witam,
Chłopcy często tak reagują i jest to normalna sytuacja.
Zainteresowanie masturbacją pojawia się bardzo wcześnie o jest to naturalne eksperymentowanie ze swoim ciałem.
Pozdrawiam

Zainteresowanie dziecka swoją seksualnością i odkrywanie (nawet intensywne) jej w tym wieku zdarza się u dobrze rozwijających się dzieci. Jeśli jednak ma Pani wrażenie, że to zainteresowanie jest zbyt intensywne lub krępujące w sytuacjach społecznych, warto z synkiem o tym porozmawiać. W prostych słowach opowiedzieć mu o normach społecznych, bez straszenia czy "demonizowania". Wskazać na odpowiednie zachowania, a także na możliwości "dania upustu" poznawaniu swojego ciała i jego reakcji w sytuacjach dopuszczających takie zachowanie. Czasem pomocna bywa także rozmowa z innym mężczyzną.
Jeśli reakcje będą się nasilać lub tez będzie Pani miała podejrzenia co do ich genezy, warto zwrócić się o pomoc do psychologa dziecięcego.

Szanowna Pani,

masturbacja i zainteresowanie swoim ciałem u dzieci nie jest czymś nienormalnym, ale bardzo częste sięganie po masturbację i dotykanie miejsc intymnych, zwłaszcza w miejscach publicznych, oraz niemożność powstrzymania się przed nią w takich okolicznościach, może świadczyć o próbie rozładowania w ten sposób przez syna napięcia. Co powoduje napięcie - to byłby w stanie ustalić psycholog w poradni pedagogiczno-psychologicznej.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Anna Szostak, www.ctzo.org