Masturbacja u 5-latki

Moja corka ma 5 lat i od pewnego czasu dziwnie sie zachowuje - siada na dywanie i pociera o niego narzadami plciowymi. Robi to jak nikt nie widzi. W dodatku jak pytam ja o to , to wstydzi sie i nie chce rozmawiac. Czy to masturbacja? Jak powinnam postapic ? Karac? Nie zwracac uwagi ? Nie chce zeby tak robila. Nie wiem czy w przedszkolu tez tak robi. Czy to jakies zaburzenia ? Jestesmy normalna rodzina bez dysfunkcji, przemocy itd. Prosze o odp psychologa.

Dzień dobry,

Pani córka jest w wieku, w którym kształtuje się tzw. "erotyzm dziecięcy", który nie jest związany z funkcjami seksualnymi, a raczej z "odkrywaniem" różnic płciowych między chłopcami a dziewczynkami. Erotyzm ten później w okresie adolescencji ewoluuje w erotyzm dojrzały z nakierunkowaniem na znalezienie partnera seksualnego. Pani córka w taki sposób poznaje swoje ciało i nie sądzę, żeby traktowała to świadomie jako masturbację, a raczej jako powtórzenie czynności, które w niezrozumiały dla niej jeszcze sposób sprawiają jej satysfakcję. Może Pani z nią o tym porozmawiać, ale w otwarty i akceptujący sposób - absolutnie nie karać jej czy zawstydzać. To co robi jest w gruncie rzeczy rozwojowe i najprawdopodobniej wygaśnie do 7 roku życia.

Pozdrawiam.
Adam Zajączkowski
www.psychoterapia-zajaczkowski.pl

Witam,
nie jest to zaburzeniem, najczęściej nie wiąże się z problemami i w wieku przedszkolnym zdarza się bardzo często. Zdecydowanie nie należy strofować dziecka, zawstydzać czy rozmawiać z nim tonem wskazującym, że być może robi coś złego (i powodującym poczucie winy) - tym bardziej, że skoro córka się wstydzi o tym rozmawiać to najwyraźniej wyczuwa być może Pani niezadowolenie. Jeśli by okazało się, że takie zachowania występują również nie tylko gdy jest sama, ale publicznie - można, ale bardzo delikatnie, wytłumaczyć dziecku, że są obszary ciała które pokazujemy / dotykamy w obecności innych, a inne nie. I można ich dotykać ale gdy nikt nie patrzy. Proszę o cierpliwość, z czasem tego typu zachowania przygasną.
Pozdrawiam serdecznie

Nie jest to zaburzenie, nie jest to patologia, nie jest to nic złego. Córka poznaje swoje ciało z każdym dniem coraz bardziej, a obecnie jest w takim wieku rozwojowym, w którym kształtuje się erotyzm dziecka. Karanie takich zachowań będzie miało zgubne skutki dla rozwoju psychoseksualnego córki. Pozdrawiam.