Czy masturbacja to powód do wstydu?

Ile ludzi sie masturbuje? Czy jest to normalne? Dlaczego nikt o tym nie mówi i wszyscy sie tego wstydzą i nikt by sie nigdy do tego nie przyznał ?

Dzień dobry.

Przyjmuje się, że masturbuje się 99% dojrzewających chłopców, a pozostały 1% się do tego nie przyznaje. Prawdopodobnie nie mówi się powszechnie o masturbacji, ponieważ uważa się, że należy ona do tzw. tematów "wstydliwych", czemu z drugiej strony trudno się dziwić. Podobnie jak o masturbacji nie zdarza się, by ludzie otwarcie rozmawiali np. o współżyciu, fantazjach seksualnych, ale i też o problemach gastrycznych. W zależności od kraju i jego kultury, tematy "tabu" mogą dotyczyć różnych, niekiedy skrajnie odmiennych zjawisk i sytuacji.

Pozdrawiam.

Witam, współczesna seksuologia uznaje masturbację za normalna formę rozładowania seksualnego w sytuacji kiedy nie ma możliwości podjęcia współżycia seksualnego z powodu np braku dojrzałości i/lub gotowości do nawiązania relacji intymnej lub nieobecności partnera. Seksualność człowieka jest sprawą intymną dlatego większość ludzi nie mówi o niej otwarcie, ale nie jest prawdą że nikt się do niej nie przyznaje, w bliskich relacjach ludzie często rozmawiają również na tak osobiste tematy.Pozdrawiam