Ocieranie miejsc intymnych u 2-latki

Witam moja córka 2 letnia ociera się o łózko lub o poręcz od łózka trochę się nie pokoje czy to jest normalne czy nie pomocy pozdrawiam

Witam. Dziecko 2-letnie poznaje swoje ciało i sprawdza, jak działa. Odkrywa, że dotykanie niektórych części ciała sprawia większą przyjemność niż dotykanie innych. Samo więc ocieranie się, jeśli dzieje się od czasu do czasu, jest normalne. Zachowanie to może przypominać masturbację, ale w przypadku małych dzieci tak nie jest i nie ma to nic wspólnego z seksem. Jeśli dziecko zachowuje się tak wyłącznie w domu - może Pani ignorować to zachowanie i w żadnym wypadku go nie zawstydzać!

Proszę spokojnie, ale i uważnie obserwować swoje dziecko - gdyby okazało się, że ocieranie się ma charakter natrętny i uporczywy a córka nie będzie chciała przejawiać innych aktywności - trzeba będzie skonsultować to z psychologiem dziecięcym.
Przy okazji warto sprawdzić, czy córka nie ma jakiejś infekcji dróg moczowych wywołującej swędzenie.