Czy moje dziecko jest gotowe na przedszkole?

Witam. Zastanawiam się nad przedszkolem dla moich bliźniąt 4 latka córka z pewnością jest gotowa ale syn przechodzi jakiś bunt nie chce słuchać, gdy zwrócę mu uwagę krzyczy trzaska drzwiami i rozwala zabawki w pokoju po jakimś czasie udaje mi się go uspokoić ale nie chce słuchać tłumaczeń dlaczego mama mówi."nie wolno", nudzi go szybko rysowanie muszę ciągle coś nowego wymyślać żeby go zainteresować.to plastelina to farby i na zmianę, córka szybciej się zajmie czymś ale jeśli chodzi o szlaczki czy wykonywanie jakiś zadań to nie interesują się tym oboje ale córka usiądzie wysłucha co mówię o co proszę a syn nie chce ucieka, boję się że w przedszkolu nic nie zrobi nie usiądzie z dziećmi do ławki i nie będzie słuchać nauczyciela a w szególnosci że nasze przedszkole jest połączone z 3 , 4 i 5 łatki. Jedni mówią że powinnam ich posłać drudzy odradzają nie wiem co robić. Dodam że bliźnięta to wcześniaki. Proszę o radę

Szanowna Pani,

bunt 4latka to naturalny etap rozwoju dziecka, kształtuje się autonomia, poczucie wstydu, dziecko zachowuje się prowokująco, bywa drażliwe, uparte i zbuntowane. Nie należy dziecka zawstydzać przy innych osobach. Zachowanie dziecka wynika z nie dopasowania osób dorosłych, kary, ograniczenia, porównywanie do innych dzieci, niekiedy w ten sposób uzyskuje uwagę - dziecko manifestuje złość poprzez niszczenie zabawek, kopie, gryzie, krzyczy. Należy uprawomocnić emocje - złość dziecka, najlepszy rodzić to taki, który kocha i jest konsekwentny, cierpliwy. Proszę pamiętać, że dzieci modelują zachowania osób znaczących.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś