Czy moje dziecko może mieć autyzm?

Mój syn ma 5 lat. Kiedy skończył 19 m-cy stwierdzono padaczkę (był leczony), a teraz twierdzą, że nie ma już padaczki. W nocy są szarpnięcia mięśni, w dzień jest strasznie nadpobudliwy, ma stany wyłączeń sekundowych, przewraca się, nie czuje bólu. Od urodzenia neurolog stwierdziła u niego „zachód słońca”, polega to na wywracaniu oczu do góry (teraz znowu zaczął). Zaczął siadać jak miał 10 m-cy, chodzić 13 m-cy. Nie można było z nim nawiązać kontaktu wzrokowego, nie rozumiał nawet co do niego mówię (stwierdził laryngolog, że on nie rozumie mowy potocznej). Od 2 lat chodzimy na zajęcia sensoryczne, terapię ręki - do logopedy i psychologa. Na początku nie było z nim kontaktu w ogóle, tzn. nie było można nawiązać z nim żadnego kontaktu, nikogo nie słuchał się, pojawiła się agresja. Po roku nastąpiły 2 m-ce spokoju, zaczął uczestniczyć w zajęciach, coś próbował rysować, kolorować. Potem znowu zaczęło się to samo: agresja w stosunku do wszystkich, nie umie zachować się w danej sytuacji, nie przywiązuje wagi do tego czy ktoś jest obcy, czy nie, nie uczestniczy w zabawach tylko biega, nie rysuje, nie koloruje, rzadko się przytula, nie chce bawić się z dziećmi. Budzi się w nocy i strasznie płacze (krzyczy), nie ma z nim kontaktu, a w dzień też usiądzie w kącie i tak samo płacze.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Trudno powiedzieć czy Pani syn ma autyzm. Na pewno ma duże zaburzenia sensoryczne wynikające z zaburzeń neurologicznych. Proponowałabym jednak kontrolę u neurologa, być może wskazana byłaby zmiana leków.

Proszę skontaktować się również z terapeutą behawioralnym, który po przeprowadzeniu diagnozy funkcjonalnej zachowania dziecka zaproponuje terapię, która mogłaby wpłynąć korzystnie na zachowanie dziecka:)

Pozdrawiam

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Konieczna jest kontynuacja terapii oraz może ponowne badania EEG, rezonans i być może włączenie leków. Stany wyłączania się mogą świadczyć o zaburzeniach koncentracji uwagi ale też o padaczce. Dlatego ważna jest ponowna wizyta i diagnoza u neurologa.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy moje dziecko może mieć spektrum autyzmu?

Witam. Jestem mama 5 latka, jedynaka. Należę do mam histerycznych, bo moje rodzicielstwo to długa droga. Tyle teraz piszę się, że dzieci mają autyzm. Czy moje dziecko jest zdrowe? Jest bardzo ruchliwy, wszędzie go pełno. W domu rozmawiając patrzy w oczy bez problemu. Ciągle gada, chce się bawić, szuka uwagi. Pobaw się że mną, poczytaj, łapie za rękę. Ma niesamowita wyobraźnię. Rozumie zasady zabaw gry. Potrafi wcielac się w postacie rolę, używać długopisu za śrubokręt itd.kiedy zmieniam kolejność ról w zabawie potrafi się dostosować. Nazywa uczucia (ale te złe) boję się, jestem zły, zaraz się zdenerwuje, naśladuje np że jest potworem i pyta czy się boję. Mówi czasem że chce szaleć i wchodzi np do dziadka na łóżko żeby się wygłupiać. Jeśli coś mu dolega albo się potłucze biegnie z wyciągniętymi rękami. Albo prosi żeby pocałować bo boli. Potrafi podczas rozmowy w kuchni doroslych popróbować przejąć uwagę mówić "teraz ja opowiadam". Nie jest i nigdy nie był jakimś wielki przytulałem. Potrafi podejść i przytulić się zwłaszcza jak długo kogoś nie widzi, albo dać buziaka. Ale nie jest to jakaś często w ciągu dnia. Jak mówię żebyśmy się przytulali czesto nie chce. Mało chodzi do przedszkola bo ciągle choruje, dodatkowo musieliśmy zmienić placówkę i do nowej chodzi od miesiąca. Między dziećmi jest trochę jak owca w stadzie. W poprzednim przedszkolu Pani mówiła że miał ciężkie początki nie chciał z nią rozmawiać i że później się rozkręcił. Podobno słabo koloruje i mamy pracować nad motoryka. Martwię się, że słabo zna się na żartach. Że ta spontaniczność powsciagliwa. Kiedy mówię, że był niegrzeczny i żeby przeprosił nie chce tego robić. Jak mówię że misiu płaczę, odpowiada, że to nie misiu tylko ty. Nie ma w nim takiej empatii. Gdybym ja płakała odpowie żebym przestała bo nie może tego wytrzymać. Ale nie przyjdzie przytulać. Rozroznia obrazki że ktoś jest smutny, że ktoś wesoły. Wykonuje polecenia. Kiedy bawi się sam, a zaczepiam go słownie, pytam zawsze odpowie. Mam podejrzenie że jest lekko zaburzony sensoryczne bo np kazał sobie zawsze wycinać metki z ubrań. Był etap, że nie lubił obcinać włosów lub paznokci, ale jakoś przeszło. Nie lubi się ubierać grubo i nie lubi przejścia z ubrań letnich na zimowe i ma odwrót. Był taki etap że zasypia i kazał sobie np całować rączki albo nóżki, lubi żeby go głaskać miziać, kisiac. Często jak kładę się obok niego i go dotykam to mnie odpycha nawet przez sen. Czy to niepokojece czy może być w spektrum?
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Dzień dobry

Na podstawie listu ma pewno nie można stwierdzić żadnego zaburzenia. Pani opis jest raczej typowy jak na jedynaka 5 latka. Gdyby były trudności w obszarach rozwojowych zapewne w przedszkolu podnieśliby ten temat. Niemniej jednak jeśli jest Pani pełna niepokoju to proponuję skorzystać z wizyty u psychologa, który oceni funkcjonowanie dziecka i tym samym da odpowiedzi na Pani pytania.

Pozdrawiam AM

w razie pytań zapraszam do kontakt

agatamajda@icloud.com

www.pracowniaterapeutyczna.eu

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy moje kolejne dziecko może mieć autyzm?

Czy jeśli mamy z żoną dwóch synów i starszy ma autyzm dziecięcy a młodszy rozwija się prawidłowo i nie ma autyzmu to czy trzecie dziecko miałoby wysokie szanse na posiadanie autyzmu? Czy do autyzmu mogło przyczynić się zakrzsztuszenie wodami plodowymi gdy syn był noworodkiem? U żony w dalszej rodzinie jest dziewczynka z autyzmem a w mojej rodzinie CHAD i nerwica.
MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Dzień dobry!
Trudno wnioskować czy trzecie dziecko będzie miało lub nie cechy całościowych zaburzeń. Wszelkie nieprawidłowości w trakcie porodu mogą wpłynąć na dalszy rozwój dziecka ale czy tak będzie to widać w trakcie rozwoju. Genetyka również ma znaczenie jednak jednoznacznie nie da się określić czy ujawnią się u Waszego
dziecka cechy, które obecne są u innego członka rodziny. Nie należy martwić się na zapas tylko obserwować czy dziecko rozwija się prawidłowo, a jeśli coś wzbudzi niepokój udać się do specjalisty.
W razie pytań zapraszam do kontaktu. Również ON LINE.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty