Problemy rodzinne a psychologiczny rozwój dziecka

Witam. Pomóżcie mi..Jestem matką 2,5rocznego chłopczyka którego od 3miesięcy wychowuję samotnie ojciec nadużywał alkoholu wyprowadziliśmy się.Ojciec początkowo odwiedzał syna codziennie a teraz raz w tygodniu syn aktualnie bardzo jest za ojcem ja nie widzę szansy powrotu, moje dziecko zrobiło się nerwowe dokucza dzieciom i zaczyna gryźć. Ogólnie jest dzieckiem energicznym, a teraz doszła mu agresja jak dziecko go uderzy i tłumaczę że nie można bić...to się trzęsie ze złości, krzyczy. Pozdrawiam

Witam,
Dziecko w tym wieku potrzebuje wiele cierpliwości, ponieważ rozpoczyna się "bunt dwulatka". Dodatkowo sytuacja państwa jest utrudniona ze względu na picie ojca. Tlumaczenie może dać dobry rezultat, jeśli pani tłumaczy to w spokojny sposób. Czasami nje potrafimy powstrzymać swoich emocji a dzieci to świetnie wyczuwają.
Pozdrawiam

Witam Panią,
trudna sytuacja rodzinna może przyczyniać się do takiego zachowania dziecka ale może to też być bunt, który pojawia się w tym wieku. Jest to czas w rozwoju dziecka kiedy uczy się ono m.in. radzić ze uczuciem złości i z granicami. Może mu Pani w tym czasie pomóc, np. poprzez nazywanie jego emocji. Polecam Pani książkę "Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły" A. Faber, E. Mazlish. Można znaleźć tam wiele cennych wskazówek dotyczących wychowania. Proszę też zastanowić się jak zapewnić sobie wsparcie - z kim może Pani rozmawiać, jakie aktywności podejmować żeby zadbać o siebie. W im lepszej będzie Pani kondycji psychicznej tym łatwiej będzie radzić sobie z dzieckiem.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska