Wychowywanie dziecka bez ojca

Witam Moja siostra wychowuje samotnie synka, ciężko pracuje więc dzieckiem zajmują się nasi rodzice, bardzo dużo uwagi przywiązują do wnuka, my jako rodzeństwo też staramy się jej dużo pomagać, ojciec dziecka od ponad roku nie odwiedza syna, nie nawiązuje kontaktu, dziecko ma 7 lat i coraz częściej dopytuje o tatę jak mamy mu pomóc, delikatnie wytłumaczyć zaistniałą sytuację, od czego zacząć? Jego ojciec nie jest dobrym przykładem, lubi alkohol i nie kwapi się do pracy.

Przede wszystkim wydaje i się, że to pytanie powinna zadać Pani siostra - matka chłopca. Rodzaj odpowiedzi zależy od tego, co działo się w tej rodzinie zanim on odszedł. Warto najpierw zdiagnozować stan emocjonalny chłopca, obraz ojca, jaki ma w swojej pamięci, jego potrzeby w tym zakresie. To powinien zrobić psycholog rodzinny. Radzę, żeby siostra zadzwoniła do miejskliego osrodka pomocy społecznej i zapytała o mozliwość bezpłatnej konsultacji. pozdrawiam

Witam.
Najważniejsze w zaistniałej sytuacji jest autentyczne, wspierające bycie z dzieckiem. Co to znaczy? Skoro chłopiec zadaje pytania należy na nie odpowiadać. Pozostawienie pytań samym sobie, nie odpowiadanie, krążenie wokół tematu, kręcenie niczego dobrego nie przyniesie, gdyż dzieci z łatwością "wyłapują" próby krętactwa. Poczuje wtedy, że nie darzą go Państwo zaufaniem, lub chcą coś ukryć. Poczuje się niepewnie, a to może mieć dalszy wpływ na jego samoocenę. Zatem pierwsze i najważniejsze jest szczere odpowiadanie na pytania chłopca. Bez przeinaczeń, bez ukrywania prawdy. W sposób dostosowany do jego możliwości rozwojowych.
Po drugie - nie należy chłopca od razu zasypać informacjami na temat tego, co się stało z jego ojcem, czy też jaki ten ojciec jest. Proszę dozować te informacje. Również ważne jest, aby nie negować całej postaci ojca ("nie jest dobrym przykładem", "nie kwapi się do pracy" itd.) - oczywiście te informacje też są ważne, ale żeby nie nadwyrężyć dziecka zasypując go tylko negatywnymi wiadomościami o ojcu.
Jak zacząć? Jak najprościej. Chłopiec sam pyta - najlepiej zaczekać do takiego momentu, odpowiedzieć na jego wątpliwości i bolączki, a reszta sama się ułoży. Proszę się nie bać i nie stresować, słuchać chłopca i autentycznie odpowiadać. Powodzenia!

Niestety nie znam systemu dziecka. Mówiąc szablonowo myślę, że nie jest to jeszcze odpowiedni wiek na wdrażanie całej prawny. Wszystkiego nie zrozumie. Najprościej jest sprawę przedstawić jakiś prostym przykładem. Najlepiej byłoby udać się z dzieckiem do pedagoga lub psychologa dziecięcego.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
USŁUGI TERAPEUTYCZNE, COACHINGOWE I SZKOLENIOWE
http://psychopedagog.eu
PSYCHOBLOG SPOŁECZNY
http://blog.psychopedagog.eu
MOJE REFERENCJE
http://dkk.psychopedagog.eu