Witam Pana. Prawdopodobnie to suma doświadczeń z ojcem i bilansowanie relacji z nim wywołują u Pana myśli o całkowitym zerwaniu kontaktów z nim. Nie mam wątpliwości, że wyzywanie Pana, poniżanie (dodatkowo w obecności innych osób) to zachowania przemocowe. Te zachowania naruszają przede wszystkim Pana poczucie bezpieczeństwa. Ma Pan prawo zadbać o nie. Jego częścią jest niezależność, własne miejsce, własne zdanie. Być może jest szansa by nie musiał Pan dokonywać tak radykalnego wyboru jak zerwanie kontaktów z ojcem. Pana opis sugeruje, że nie przejmuje się Pan tym co ojciec do Pana mówi. Żeby sprawdzić jak dotychczasowe kontakty wpłynęły na Pana a przede wszystkim by zmniejszyć ryzyko ich wpływu na dalsze Pana życie i kontakty z innymi ludźmi proponuję kontakt bezpośredni z psychologiem. Dzięki temu będzie Pan miał większą orientację co do "bagażu" doświadczeń w tym zakresie oraz jakimi możliwościami Pan dysponuje na przyszłość. Dodatkowym atutem kontaktu z psychologiem jest jego neutralność (Pan jest zaangażowany emocjonalnie). Pozdrawiam Pana
W Pana pytaniu ujawnia się jak konflikt z ojcem wpływa na Pana. Chociaż podkreśla Pan swój obojętny stosunek do niego i zaznacza swoją samodzielność, to proszę zwrócić uwagę na błąd, który pojawił się w odpowiedzi: "nawet nie wiem jakie mam wykształcenie". Nie sądzę żeby był to błąd przypadkowy. To jest bardzo prawdziwe zdanie. Taka relacja z ojcem powoduje, że nawet Pan nie wie jakie Pan ma wykształcenie (kim Pan jest, co Pan potrafi, jakie ma Pan mocne strony itd.) Ta przypadkowa pomyłka pokazuje, że trzeba coś z tą sytuacją zrobić - znaleźć dobrego psychoterapeutę i zmierzyć się z tym co ojciec Panu zrobił i jak to wpłynęło na Pana.
Pozdrawiam.
Z Pana notatki wynika, że konflikt jest bardzo zadawniony i ciągle narasta. Jest Pan bardzo młodym człowiekiem i swoje życie może Pan ułożyć inaczej. Jest dobra metoda uwalniania się ze złości nie tylko do osób najbliższych, jest to metoda pisania listów. Taki list jest tylko do Pana wiadomości. W liście tym należy wypisać wszelkie zastrzeżenia do ojca i taki list spalić. Tą czynność należy wykonać wiele razy, przynosi ona dużą ulgę. Nie znam podłoża konfliktu, więc nie mogę dać szczegółowych odpowiedzi, ale pisanie listów na pewno pomoże.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kłótnie z ojcem a stres przedmaturalny – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Brak akceptacji dziewczyny przez ojca chłopaka – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- W jaki sposób namowić ojca na rodzinną terapię? – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Jak odnowić relacje z ojcem? – odpowiada Mgr Marta Reichel
- Czy mówić dziecku o ojcu? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Problemy z ojcem - dlaczego tak się zachowuje? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak powinny przebiegać kontakty ojca z synem? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Relacje z ojcem i szantaż emocjonalny – odpowiada Mgr Agata Wons
- Nerwica i ataki płaczu podczas kłótni z ojcem – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Problem z ojcem, któremu nic nie pasuje – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
artykuły
Introwertycy w czasie epidemii koronawirusa. "Ta sytuacja dla mnie mogłaby trwać znacznie dłużej"
Izolacja, samotność i brak kontaktów towarzyskich.
"Religa - ojciec i syn". Z Grzegorzem Religą rozmawia Mira Suchodolska
Grzegorz Religa to syn najsłynniejszego polskiego
Ma 30 lat i choruje na Alzheimera. Tak jak jego ojciec
Na pierwszy rzut oka wygląda jak zdrowy mężczyzna.