Wzajemne oglądanie genitaliów przez 9-latków

Witam, syn w wieku 9 lat powiedział mi, że razem z kolegą (starszym o 2 lata) rozbierał się w łazience, oglądali swoje przyrodzenia i dotykali się. Syn ma duże poczucie winy. Rozumiem, że chodzi tu o jakąś ciekawość, ale niepokoję się, czy takie zachowania są normalne. Proszę o radę, jak mam reagować?

Witaj. Skoro syn nie ma tajemnic przed matką to bardzo dobrze świadczy o waszych relacjach. Łagodnie z nim przedyskutuj sprawę intymności - opowiedz o poszanowaniu własnej osoby, moralności. Jeśli sytuacja się będzie powtarzać lub zaobserwujesz, że poczucie winy nie minie to śmiało możesz udać się do psychologa dziecięcego lub pedagoga :)

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
MOJE USŁUGI + KONTAKT
http://psychopedagog.eu
PSYCHOBLOG
http://blog.psychopedagog.eu
FANPAGE - FACEBOOK
http://facebook.com/gabinetdawidkk/
KONSULTACJE I TERAPIE PRZEZ INTERNET
http://psychopedagog.eu/terapia-online/

Podobne zachowanie- szczególnie jeśli jest jednorazowe- może nie mieć głębszego niż dziecięca ciekawość znaczenia. Chłopcy w tym wieku nie tylko poznają swoje ciało, ale także rywalizują i porównują się między sobą. Warto spokojnie porozmawiać z synkiem- dopytać zarówno o konkrety sytuacji, jak i zapewnić o zaufaniu. Wytłumaczyć synkowi zasady intymności (ale bez obarczania go winą, raczej w kontekście zadbania o siebie, norm społecznych itp). Jeśli zachowanie nie będzie się powtarzało, a Państwo nie zauważą innych niepokojących oznak, nie wracać do tego. Gdyby dalej działo się coś, co będzie Państwa niepokoić można skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.

Witam,

Pani syn jest w wieku, w którym określone zachowania, związane z seksualnością są naturalne, wynikają z ciekawości. Warto, żeby rozmawiając na ten temat z synem uspokoiła go Pani. Do zachowań, którymi nie musi się Pani martwić z pewnością należą:

• kształtujące się poczucie wstydu związanego z nagością
• dotykanie swoich genitaliów
• masturbacja, z rosnącą świadomością, że jest to czynność prywatna
• zaciekawienie genitaliami innych dzieci (zabawa „w doktora”, wzajemne pokazywanie genitaliów)
• zaciekawienie seksualnością, np. pytania dotyczące tego, skąd się biorą dzieci, płci, związków, czynności seksualnych
• wypowiedzi z użyciem wulgaryzmów, wyrazów opisujących czynności fizjologiczne lub nazw intymnych części ciała

Zachęcam do zapoznania się z ulotką fundacji Dzieci Niczyje: http://www.gadki.fdn.pl/pdf/zachowania-seksualne-dzieci-i-mlodziezy.pdf - być może będzie pomocna w rozwianiu Pani wątpliwości.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel