Jak rozpoznać depresję?

Witam !, Mam dwa pytania: 1. Jak rozpoznać depresję, co to za choroba proszę o wszelkie informacje z nią związane. 2. Jak namówić osobę, która się samookalecza i nie chce porad psychologów, ponieważ uważa, że szukanie pomocy i wgl zwierzanie się to przyznanie się do słabości ? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Nie można kogoś zmusić do zmiany czy do leczenia. Będzie ono wtedy nieskuteczne, gdy pacjent nie ma motywacji i chęci współpracy. Najpierw ktoś sam musi poczuć potrzebę zmiany, żeby ta zmiana mogła się zadziać. Zawsze można być blisko, pokazywać właściwe wzorce reagowania, przeżywania emocji i radzenia sobie z napięciem i frustracją, a także być uważnym i wiedzieć kiedy można zaproponować leczenie, psychoterapię. Inna sytuacja jest wtedy gdy samookaleczenia zagrażają życiu- wtedy osoba jest ratowana niezależnie od woli.

Witam, na depresję składają się między innymi: przygnębienie, smutek, poczucie winy, obniżona samoocena, niechęć do aktywności. Czasem również: zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji uwagi, utrata apetytu, myśli i zamiary samobójcze. Nie da się namówić kogoś do leczenia, kto tego nie chce. To autonomiczna decyzja każdego z nas. Natomiast jeżeli ktoś staje się zagrożeniem dla siebie lub dla innych, np. rozważa lub planuje popełnić samobójstwo, podejmuje samookaleczenia, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia (np. połykanie przedmiotów, podcinanie żył), wówczas można i należy wezwać pogotowie ratunkowe. Pozdrawiam