Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak rozpoznać depresję?

Witam !, Mam dwa pytania: 1. Jak rozpoznać depresję, co to za choroba proszę o wszelkie informacje z nią związane. 2. Jak namówić osobę, która się samookalecza i nie chce porad psychologów, ponieważ uważa, że szukanie pomocy i wgl zwierzanie się to przyznanie się do słabości ? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Metody leczenia depresji

Depresja to obecnie choroba cywilizacyjna. Potrzebne są więc skuteczne metody leczenia. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia, jakie są sposoby leczenia depresji.

Nie można kogoś zmusić do zmiany czy do leczenia. Będzie ono wtedy nieskuteczne, gdy pacjent nie ma motywacji i chęci współpracy. Najpierw ktoś sam musi poczuć potrzebę zmiany, żeby ta zmiana mogła się zadziać. Zawsze można być blisko, pokazywać właściwe wzorce reagowania, przeżywania emocji i radzenia sobie z napięciem i frustracją, a także być uważnym i wiedzieć kiedy można zaproponować leczenie, psychoterapię. Inna sytuacja jest wtedy gdy samookaleczenia zagrażają życiu- wtedy osoba jest ratowana niezależnie od woli.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Witam, na depresję składają się między innymi: przygnębienie, smutek, poczucie winy, obniżona samoocena, niechęć do aktywności. Czasem również: zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji uwagi, utrata apetytu, myśli i zamiary samobójcze. Nie da się namówić kogoś do leczenia, kto tego nie chce. To autonomiczna decyzja każdego z nas. Natomiast jeżeli ktoś staje się zagrożeniem dla siebie lub dla innych, np. rozważa lub planuje popełnić samobójstwo, podejmuje samookaleczenia, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia (np. połykanie przedmiotów, podcinanie żył), wówczas można i należy wezwać pogotowie ratunkowe. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy