Podejrzewam depresję u siostry

Podejrzewam, iż moja siostra ma depresje bądź nerwice. Bardziej obstawiam to drugie, ale nie jestem lekarzem. Dziennie z równowagi wyprowadza ją choćby najmniejsza błahostka. Płacze albo krzyczy z byle powodu. Często jest tak, że sprząta z płaczem mówiąc, że coś ją boli, ale gdy ktoś chce pomóc, od razu nerwowo odpowiada, że sama sobie poradzi. Potrafi sprzątać nawet, gdy jest czysto! Wygląda to tak, jakby chciała zwrócić na siebie uwagę. Ma 31 lat, a to co się z nią dzieje trwa już od ok. 7 lat. Próbowałam z nią rozmawiać, ale gdy to robię, nie mogę jej słuchać. To niedobrze z mojej strony wiem, ale ona podczas rozmowy zaczyna tylko narzekać. Z jej życia też pamięta tylko złe strony. Żadnych dobrych. Jak tak dalej pójdzie, cała rodzina się od niej odwróci. Jest straszną egoistką i pesymistką. Mówiąc o swoim życiu jest pewna, że może być tylko gorzej. Może to nieistotne, ale warunki życia siostry są na poziomie tzn. ma męża, córkę teraz jest w ciąży (co niepokoi mnie jeszcze bardziej, bo potrafi krzyczeć i denerwować się non-stop, a to może zaszkodzić i jej i dziecku), mieszkają w pięknym mieszkaniu. Raczej niczego im nie brakuje. Nie jeden by im pozazdrościł. Na początku poświęcaliśmy jej wiele uwagi, tak zaleciła pani psycholog, do której kiedyś siostra chodziła, ale szybko zrezygnowała, usprawiedliwiając się tym, że nie ma na to czasu. Niestety już nikt z rodziny nie potrafi do niej dotrzeć. Każdego, swoim zachowaniem, obraca przeciw sobie. Koleżankom potrafi opowiedzieć pół życia, wytykając wady rodziny, i stawiając siebie jako biedną i poszkodowaną. Chciałabym jej pomóc, zanim stanie się coś złego, albo cała rodzina się poróżni. :(

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przyjmuje się, że objawy depresyjne występują u ok. 20 % ciężarnych, zaś ok. 10% ma objawy kliniczne zespołu depresyjnego. Na powstanie depresji mogą mieć wpływ zarówno zmiany hormonalne, jak i szereg czynników psychologicznych. Ciąża stanowi dużą zmianę w życiu kobiety. Wystąpieniu depresji sprzyja również szereg innych sytuacji, niezależnych od ciąży. Należy do nich m.in. : predyspozycja genetyczna, czynniki osobowościowe. W wielu przypadkach może pojawić się bez uchwytnej przyczyny. Skutkiem nie leczonej depresji może być przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa i zaburzenia rozwoju dziecka. Depresja i wysoki poziom stresu u matki może przyczyniać się do rozwoju nadpobudliwości ruchowej, opóźnienia rozwoju mowy i zaburzeń snu. Niekorzystny wpływ na zdrowie matki może polegać na utracie masy ciała, podejmowaniu ryzykownych prób samobójczych, używaniu alkoholu, leków uspokajających i innych środków psychoaktywnych.
Na obecność depresji w czasie ciąży mogą wskazywać poniższe objawy utrzymujące się przez co najmniej 2 tygodnie: 1. Przygnębienie, obniżony nastrój. 2. Wyraźna utrata zainteresowań oraz zmniejszona zdolność do odczuwania przyjemności. 3. Obojętność, brak reakcji emocjonalnych. 4. Wyraźne zahamowanie, męczliwość lub przeciwnie: nadpobudliwość, drażliwość (zauważalne dla innych osób). 5. Zmniejszony apetyt. 6. Zaburzenia snu 7. Myśli i zamiary samobójcze 8. Poczucie winy i małej wartości 9. Pesymistyczna, katastroficzna wizja przyszłości W większości przypadków zalecana jest psychoterapia, jako metoda pozbawiona działań ubocznych. Stosuje się różne metody psychoterapeutyczne. Jeśli psychoterapia jest jedyną metodą leczenia, to zazwyczaj trwa przez co najmniej dwa miesiące. Efekt bywa odroczony w czasie, jednak uzyskane korzyści utrzymują się długotrwale. W nasilonej depresji zalecane są leki przeciwdepresyjne. W tej sytuacji, jeśli psychoterapia nie przynosi efektów należałoby zaproponować siostrze konsultację u lekarza psychiatry i ewentualne rozważenie leczenia farmakologicznego. Lekarz oceni wskazania oraz potencjalne ryzyko i korzyści z tego leczenia. Rola rodziny w leczeniu depresji polega przede wszystkim na udzieleniu wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Rady typu ,,Weź się w garść" mogą jedynie pogłębiać poczucie winy i niedostosowania, towarzyszące depresji. http://portal.abczdrowie.pl/miejsce-rodziny-w-leczeniu-depresji http://portal.abczdrowie.pl/pomoc-w-depresji
Z pozdrowieniami