Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak zapobiec depresji poporodowej?

Moja siostra miała depresję poporodową. Teraz ja jestem w ciąży i zastanawiam się, co mogę zrobić, żeby także mnie to nie spotkało? I czy w czasie karmienia piersią można przyjmować łagodne leki poprawiające nastrój, takie jakie można kupić bez recepty?  

KOBIETA ponad rok temu

Negatywne skutki palenia u kobiet w ciąży

Na ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych mają pewien wpływ także geny. Jednak to, iż ktoś w rodzinie (rodzeństwo, rodzice) miał depresję, nie przesądza, że wystąpi ona również u innych jej członków. W okresie poporodowym osoby podatne na zaburzenia depresyjne są szczególnie narażone na ich wystąpienie. Jednak i tu nie jest powiedziane, że muszą one wystąpić. Uważa się, że na ewentualne ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych w ciąży czy depresji poporodowych mają wpływ takie czynniki, jak: 

- Wcześniej przebyte zaburzenia nastroju
- Używki - alkohol, palenie papierosów
- Pogorszenie stanu zdrowia
- Młody wiek matki
- Małe wsparcie społeczne, brak pracy, niskie zarobki, niski poziom wykształcenia
- Brak partnera
- Wielodzietność
- Konflikty rodzinne
- Ambiwalentny stosunek do ciąży
.
W okresie ciąży oraz karmienia piersią w zasadzie nie zaleca się stosowania jakichkolwiek leków (w tym ziołowych, „delikatnych”). Decyzję o ewentualnym wdrożeniu farmakoterapii można podjąć po wnikliwej analizie indywidualnego przypadku ciąży i konsultacji lekarskiej. Zawsze należy rozważyć ewentualne korzyści i straty (w tym ryzyko negatywnego działania leku na dziecko). Jako swoistą profilaktykę można potraktować zdrowy tryb życia i dbanie o dobre samopoczucie przyszłej mamy, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Psychiatra na Oddziale Psychiatrii w Szpitalu Bielańskim i w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy