Jak zapobiec depresji poporodowej?

Moja siostra miała depresję poporodową. Teraz ja jestem w ciąży i zastanawiam się, co mogę zrobić, żeby także mnie to nie spotkało? I czy w czasie karmienia piersią można przyjmować łagodne leki poprawiające nastrój, takie jakie można kupić bez recepty?

KOBIETA ponad rok temu

Na ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych mają pewien wpływ także geny. Jednak to, iż ktoś w rodzinie (rodzeństwo, rodzice) miał depresję, nie przesądza, że wystąpi ona również u innych jej członków. W okresie poporodowym osoby podatne na zaburzenia depresyjne są szczególnie narażone na ich wystąpienie. Jednak i tu nie jest powiedziane, że muszą one wystąpić. Uważa się, że na ewentualne ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych w ciąży czy depresji poporodowych mają wpływ takie czynniki, jak:

- Wcześniej przebyte zaburzenia nastroju
- Używki - alkohol, palenie papierosów
- Pogorszenie stanu zdrowia
- Młody wiek matki
- Małe wsparcie społeczne, brak pracy, niskie zarobki, niski poziom wykształcenia
- Brak partnera
- Wielodzietność
- Konflikty rodzinne
- Ambiwalentny stosunek do ciąży
.
W okresie ciąży oraz karmienia piersią w zasadzie nie zaleca się stosowania jakichkolwiek leków (w tym ziołowych, „delikatnych”). Decyzję o ewentualnym wdrożeniu farmakoterapii można podjąć po wnikliwej analizie indywidualnego przypadku ciąży i konsultacji lekarskiej. Zawsze należy rozważyć ewentualne korzyści i straty (w tym ryzyko negatywnego działania leku na dziecko). Jako swoistą profilaktykę można potraktować zdrowy tryb życia i dbanie o dobre samopoczucie przyszłej mamy, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.