Zapytaj lekarza

7 3 6 , 4 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to kolejny epizod depresji poporodowej?

Moje problemy ze zdrowiem zaczęły się pół roku po urodzeniu dziecka. Zaczęło się migrenami. Później: wychudzenie, kłopoty ginekologiczne, zero seksu, zawroty głowy, nudności. Leczyłam się lekami p/grzybiczymi i p/pasożytniczymi - objawy ustąpiły. Trzy lata po tym incydencie objawy wróciły ze zdwojoną mocą. Czyli: duszności, kołatanie serca, biegunki, zawroty głowy, bóle głowy. Znowu zaczęto mnie leczyć ww. lekami. Obawy pomału mijają, a ja się zastanawiam, czy to wina pasożytów i grzybów, czy objawy depresji poporodowej. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Poród u kobiet zainfekowanych wirusem opryszczki

Opisane objawy mogą odpowiadać zaburzeniom o typie depresji. Niekiedy pierwszy epizod może występować po porodzie w okresie zmian hormonalnych. Zaburzenia depresyjne, tak jak każda dolegliwość, może współistnieć z innymi chorobami, dlatego też część objawów mogła ustąpić po leczeniu lekami p-pasożytniczymi.

Wystąpienie kolejnego epizodu po 3 latach może przemawiać za ewentualnym rozpoznaniem zaburzeń depresyjnych nawracajacych.

Jednak opisane współistniejace objawy wymagają diagnostyki stanu somatycznego. Szczególną uwagę zwróciłbym na hormony tarczycy. Niekiedy nadczynność może dawać objawy analogiczne do opisanych.

Myślę, że właściwym postępowaniem byłoby pogłębienie diagnostyki somatycznej oraz konsultacja z lekarzem psychiatrą.

Psychiatra na Oddziale Psychiatrii w Szpitalu Bielańskim i w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy