Jak schudnąć 20 kg po porodzie?

Mam 18 lat i jestem już rok po urodzeniu synka. Kiedy zaszłam w ciążę, byłam szczupłą dziewczyną, ważyłam 62 kg,lecz w ciąży bardzo przytyłam, do porodu szlam z wagą ponad 100 kg. Minęło już sporo czasu, a moja waga prawie nie spadła, ważę 85 kg i czuję się bardzo źle, nie akceptuję siebie, nienawidzę mojego ciała. Dziennie mówię sobie, że będę się głodzić, aby schudnąć, lecz nic z tego. Stosowałam już różne leki i nic. Proszę o pomoc.

Witaj,
jesteś bardzo młoda i zrzucenie zbędnych kilogramów nie powinno być problemem, pod warunkiem oczywiście, że zaczniesz zdrowo się odżywiać i będziesz prowadziła zdrowy i aktywny styl życia. Nie chodzi o chwilowe bycie na diecie, a o to, żebyś zmieniła na stałe swój jadłospis.
Nie piszesz jak teraz się odżywiasz i jak Twoja aktywność fizyczna wygląda w tej chwili, piszesz jedynie, że stosowałaś różne leki i że chcesz się głodzić, żeby schudnąć. Stosowanie leków powinno być ostatecznością, gdyż jest zawsze obarczone wystąpieniem skutków ubocznych.
Również głodzenie się jest niekorzystne i jest sposobem „na skróty” – nawet jeżeli na początku schudniesz, to później bardzo szybko te kg odzyskasz.
To, co powinnaś robić, żeby pozbyć się zbędnych kg, a co jest znacznie zdrowsze, to wprowadzić w swoje życie zdrowe nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność. Zacznij od przestrzegania tego co poniżej:
1. Jedz 5 razy dziennie, najlepiej co 3 godziny, staraj się jeść codziennie o tej samej porze. Zacznij od pożywnego śniadania (nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka), kolejne posiłki to II śniadanie, obiad (najlepiej ciepły), podwieczorek i kolacja (lekka, najpóźniej 2 godziny przed snem).
2. Wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link do piramidy poniżej). Jedz produkty zbożowe pełnoziarniste (pieczywo razowe, naturalne płatki zbożowe tj. owsiane, grube kasze - tj. gryczana, pęczak, ciemne makarony).
Połowę miejsca na Twoim talerzu powinny zajmować warzywa, w zasadzie bez ograniczeń możesz jeść surowe warzywa, z gotowanych unikaj marchewki i buraków.
Jedz owoce, ok. 300 g dziennie (mniej więcej tyle co 2 jabłka). Z mleka i przetworów wybieraj te o obniżonej zawartości tłuszczu: jogurt naturalny, kefir, maślanka, twaróg chudy lub półtłusty. Ser żółty jedz ostrożnie, gdyż jest bardzo kaloryczny.
Z mięs wybieraj chude tj. pierś z kurczaka/indyka. Jedz ryby i rośliny strączkowe. Z tłuszczów używaj oleje roślinne, również ostrożnie, maksymalnie 2 łyżki dziennie.
3. Unikaj tego, co dostarcza jedynie tzw. pustych kalorii. Nie jedz: hamburgerów, pizzy, frytek, słodyczy, pieczywa drożdżowego (np. drożdżówek), słonych przekąsek (chipsów, paluszków, krakersów), słodkich napojów gazowanych. Ogranicz spożycie ziemniaków, białego pieczywa, naleśników, pierogów, białego makaronu, białego ryżu, słodzonych jogurtów.
4. Pij dużo wody, jeżeli pijesz herbatę/kawę to nie dodawaj cukru, nie pij słodzonych soków, które są kaloryczne .
5. Zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu. Alkohol nie tylko jest kaloryczny, ale także po jego spożyciu zwykle dużo więcej jemy.
6. Bądź aktywna fizycznie. Szukaj okazji do ruchu. Bardzo korzystny jest np. szybki marsz, pływanie, taniec, ćwiczenia na siłowni/fitness. Wybierz aktywność, którą lubisz. Zaleca się, aby być w ruchu minimum pół godziny dziennie.
7. Wysypiaj się, minimum 7-8 godzin dziennie. Najlepiej jest kłaść się spać nie później niż o 23.00. Dzięki temu będziesz bardziej wypoczęta, będziesz miała więcej siły i motywacji, Twój nastrój będzie lepszy.
Mam nadzieję, że uda Ci się wprowadzić zmiany w Twoim jadłospisie i stylu życia, a to przełoży się na pozbywanie się zbędnych kilogramów. Pamiętaj, że najlepiej jeżeli będziesz traciła od pół kg do 1 kg tygodniowo (nie więcej). Zbyt szybka utrata kilogramów najczęściej kończy powrotem do wagi sprzed odchudzania. Także musisz uzbroić się w cierpliwość.
Życzę Ci powodzenia!
Agnieszka Kuczewska