Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak schudnąć 3 kg w 2 tygodnie?

Mam lat 13 waga 55kg przy wzroście 159cm zimą nie zbyt się ruszam... niestety w mojej rodzinie nikt nie ma otyłości każdy jest szczupły jem na śniadanie 2 kanapki z waflami ryżowymi i na kolacja tak samo pije tez wodę czasem zdarza mi się zjeść cos słodkiego ;(( chciała bym schudnąć z 3 kg... w 2 tygodnie co mam robić pomóżcie ...!!

ponad rok temu

Błędy w dietach odchudzających

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Odchudzanie u dzieci i młodzieży jest przeciwwskazane i wymaga innego podejścia niż u dorosłych.

Nie podejmuj prób odchudzania na własną rękę, ponieważ może to niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu. W okresie dorastania organizm potrzebuje więcej składników odżywczych, szczególnie witamin i białka. Jeśli ich nie otrzyma może dojść do zaburzenia wzrostu i rozwoju, anemii lub innych schorzeń.
Porada on-line nie jest wystarczająca, aby odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ na masę ciała wpływa wiele czynników (zawartość tkanki tłuszczowej, mięśnie oraz wody w organizmie). Jeśli niepokoi Cię Twoja masa ciała porozmawiaj o tym z rodzicami i udaj się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu lub pielęgniarki szkolnej, która oceni, czy rozwijasz się prawidłowo. U dzieci i młodzieży samo obliczenie wskaźnika BMI jest niewystarczające – należy go odnieść do siatek centylowych, które są graficznym przedstawieniem wzrostu i rozwoju.
Nadmierna masa ciała w tym wieku zazwyczaj wynika z nieprawidłowego odżywiania i siedzącego trybu życia. Częste podjadanie słodkich i słonych przekąsek, spędzanie długim przed komputerem i telewizorem skutkuje gromadzeniem się dodatkowych kilogramów. Chcą się ich pozbyć, należy zwiększyć aktywność fizyczną, nie przejadać się i zdrowo odżywiać. Prowadząc zdrowy tryb życia masa ciała po pewnym czasie powinna się unormować. Należy jednocześnie pamiętać, że nie tylko nadwaga jest szkodliwa, ale również niedowaga i niedożywienie niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Zasady zdrowego żywienia przedstawia piramida żywienia:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#piramida%20dzieci
To zagadnienie było poruszane już wielokrotnie na łamach naszego portalu, szerokie opracowanie zagadnienia znajdziesz w naszych videocastach, odpowiedziach ekspertów i artykułach, przykłady poniżej:
pytania o tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/ile-kg-powinnam-schudnac
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/ile-mam-wazyc
artykuły o tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatkow

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy