Jak się odchudzać, gdy karmię piersią?

Witam. Mam 26 lat i jestem 4 tygodnie po cesarskim cięciu. Wszystko goi się dobrze i ja też czuję się dobrze. Jest tylko jedno ale - po ciąży zostało mi jakieś 15-20 kg zbędnego "bagażu" ;( Co powinnam jeść, a czego unikać, aby się tego pozbyć? Dodam, że karmię piersią. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to nie jest zbyt rozwinięta, głownie opiera się na spacerach z dzieckiem i opieką nad nim.
26 LAT ponad rok temu

Witam,

niestety podaje Pani mało danych. Bardzo by mnie ciekawiło, ile ważyła Pani przed ciążą, pod koniec ciąży oraz jaka jest Pani aktualna masa ciała. W tej sytuacji nie wiem, czy pozostałości po ciąży są wysokie ze względu na nieprawidłowe nawyki ('jadła Pani za dwoje') czy np. miała przed ciążą niedowagę, co zwykle wiąże się z większą ilością przybranych kilogramów (i jest naturalne oraz potrzebne).

Jeśli będzie się Pani prawidłowo odżywiać oraz wdroży więcej aktywności fizycznej (o to trudno przy nowo narodzonym dziecku, ale już intensywne porządki domowe czy dłuższe spacery będą pomocne), zbędne kilogramy powinny pomału same 'spadać'. Odpowiednia dieta podczas karmienia będzie okresem powrotu do figury sprzed ciąży, proszę się więc nie martwić. Natomiast z całą pewnością stosowanie diety odchudzającej podczas karmienia jest zabronione!

O jakich zaleceniach należy pamiętać?

Jak zawsze podstawą będzie urozmaicenie, czyli gwarancja udziału w diecie wszystkich minerałów i witamin. Nie zapominajmy więc o żadnej z grup produktów (zboża, warzywa i owoce, nabiał, produkty mięsne i rybne, tłuszcze). Jest to ważne, zarówno dla dziecka (jego prawidłowy rozwój), jak i dla Pani. Regularne posiłki - podstawa zdrowego odżywiania się i dobra metoda w przypadku zbędnych kilogramów - nie będą bardzo trudne, skoro pozostaje Pani w domu.

Zapotrzebowanie na energię wzrasta w porównaniu z okresem sprzed ciąży o ok. 500 kcal w ciągu pierwszych 6 miesięcy, później o ok. 300-400 kcal. 500 kcal to niedużo (mniej niż tabliczka czekolady), a ich celem jest zaspokojenie wysokiego zapotrzebowania na minerały i witaminy. Proszę przeznaczyć tę ilość na dodatkową porcję sałatki owocowej lub porządną kanapkę.

Proszę ograniczać spożycie cukrów prostych (słodycze, słodzenie herbaty i kawy, kolorowe napoje gazowane,dosładzane smakowe wody mineralne), gdyż nie pozwolą na powolną utratę masy ciała.  Źródłem węglowodanów mają być kasze, pieczywo, ziemniaki, owoce. Prosze pamiętać, że produkty zbożowe powinny być głównie pełnoziarniste, co ma wpływ na prawidłową pracę jelit (częste zaparcia u kobiet karmiących) oraz dobry poziom cukru we krwi.

Proszę pamiętać też, że w czasie laktacji wzrasta zapotrzebowanie na płyny. Przede wszystkim należy opierać się  na uczuciu pragnienia, ale ok. 1,5 litra wody dziennie więcej niż przed ciążą to standard (głównie wody niegazowane i z niską zawartością sodu, słaba herbata oraz ewentualnie soki owocowe - rozcieńczone i do ok. 0,5 litra dziennie lub w ogóle, skoro chciałby Pani schudnąć).

Zalecane dzienne spożycie produktów powinno kształtować się mniej więcej tak (oczywiście są to przybliżone wartości, gdyż zależne są od indywidualnych potrzeb: produkty białkowe tzn. mleczne, mięsne, rybne, jajeczne można stosować zamiennie, np. jednego dnia zjadając więcej mięsa a innego mleka):
-mleko (do 1 litra, min. 0,5 l)
-twaróg 60 - 100 g
-sery żółte 35-50 g
-mięso, drób, ryby, małe ilości wędlin - ok. 230 g (co odpowiada dwóm małym porcjom mięsa/ryby + 3 plasterkom wędliny)
-jaja - 1/2 sztuki
-masło - 30-40 g (posmarowanie ok. 5 kromek)
-oleje roślinne - 20 g (2 łyżki)
-warzywa - min. 500 g
-owoce - ok. 200 g

Jeszcze raz podkreślę fakt, że odchudzanie w czasie zarówno ciąży jak i karmienia niesie ze sobą ryzyko niedoborów, zarówno u matki jak i i dziecka!

Życzę udanego macierzyństwa,
Ula Bieniek