Problem z wypróżnianiem podczas karmienia piersią

Dzień dobry, mam 29 lat, dwójkę dzieci ( 3lata oraz 3 miesięczne) , kiedyś chorowałam na anoreksje i bulimię. Mam 162 cm wzrostu i ważę 53 kg( karmię piersią ) . Od kilku lat mam problem z wypróżnianiem , teraz przyjmowałam lactulosa ale niestety to nic nie daje, załatwiam się raz na 1.5 tygodnia... Staram się mało jeść. Czasem jest dzień że zjem normalnie gdy mąż jest w domu żeby nie było kłótni. Gdy go nie ma to oczywiście jen tylko tyle ile konieczne. Jak mogę sobie poradzić przede wszystkim z tym aby się wypróżniać ?

Dzień dobry,

Nie ulega żadnej wątpliwości, że w diecie kobiety karmiącej piersią ważną rolę odgrywa jakość i ilość spożywanych produktów, dostępność zróżnicowanej żywności o niskim stopniu przetworzenia, jak również sposób przygotowania posiłków oraz częstotliwość ich spożywania w ciągu dnia. Koniecznie warto zwrócić uwagę na fakt, iż zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe w okresie karmienia piersią istotnie wzrasta. Szacuje się, że przeciętne całodzienne zapotrzebowanie kaloryczne w czasie laktacji oscyluje w granicach od 2600 do 2900 kcal i niewątpliwie jest uzależnione od wzrostu, masy ciała, wieku oraz aktywności fizycznej kobiety. W okresie karmienia piersią dobowe zapotrzebowanie na energię matki powinno być zwiększone o 500 lub nawet 650 kcal i w dużej mierze jest ono zależne od jej stanu odżywienia. Jak się bowiem okazuje, kobiety o budowie bardzo szczupłej powinny spożywać nawet nieco więcej energii, aby zwiększyć i docelowo unormować masę ciała. W celu uregulowania wypróżnień należy natomiast spożywać codziennie nawet do 3 litrów płynów oraz zwiększyć w diecie spożycie warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów nasion, pestek, suchych nasion roślin strączkowych, a także uprawiać więcej ulubionej aktywności fizycznej.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl