Czy problemy z trzustką mogą powodować takie przybranie na wadze?

Witam w Grudniu 2017r. po zabieguECPW przeszłam OZT martwicze,miesiac w szpitalu,schudłam 7 kg,od tego czasu bedac na diecie przytyłam 20 kg,co może być przyczyna,myslalam ze mam insulinooporność bo najwięcej tył brzuch,ramiona ,fałdy na plecach,zrobiłam krzywą cukrzycową glukoza na czczo 110,po 2 godz.64,insulina na czczo9,2 po 2 godz8,2,bardzo proszę o jakąś pomoc ,gdzie się udać ,czy to trzustka może powodować takie tycie
KOBIETA, 59 LAT ponad rok temu

Badanie moczu na ciała ketonowe

Ciała ketonowe pojawiają się, m.in. jeżeli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu na pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Dlatego też w profilaktyce powinno stosować badanie krwi na obecność ciał ketonowych ? można je zrobić w domu lub w laboratorium.

Dzień dobry,

Najbardziej prawdopodobną przyczyną tak dużego wzrostu masy ciała w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach jest długotrwałe zbyt wysokie spożycie energii w stosunku do rzeczywistego całodziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Istotny błąd w tym aspekcie może wynikać z nieprawidłowego oszacowania porcji poszczególnych produktów żywnościowych, które są spożywane w ciągu doby oraz w tygodniowym menu. Tygodniowa kumulacja dodatkowych kalorii wynikających z niedoszacowania adekwatnych porcji spożywanego jedzenia może prowadzić do wzrostu masy ciała. Ponadto częste podjadanie skromnych przekąsek pomiędzy głównymi posiłkami (np. orzechy, pestki, nasiona, suszone owoce, czekolada, wafle ryżowe, batony, ciastka, cukierki, paluszki, krakersy, itp.) i spożywanie napojów dostarczających dodatkowej ilości energii w ciągu dnia (np. mleczna kawa z substancjami słodzącymi, słodzona herbata, soki owocowe, warzywno-owocowe, etc.) może zdecydowanie utrudniać długofalowe utrzymanie prawidłowej masy ciała. Warto również zwrócić uwagę, iż niedostateczna ilość aktywności ruchowej w skali tygodnia, uwzględniająca zarówno zaplanowane ćwiczenia, jak i spontaniczną aktywność fizyczną niewynikającą z zorganizowanych ćwiczeń (np. spacer, sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów w sklepie stacjonarnym, wchodzenie po schodach, etc.), prowadzi w konsekwencji do małej ilości wydatkowanej energii przez organizm, co niewątpliwie sprzyja zwiększeniu się masy ciała.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl 
https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty