Czym może być spowodowany ten wzrost wagi?

Pomimo deficytu kalorycznego, próbowania różnych diet i podejść treningowych waga nie spada - a powoli rośnie. Czy może być to spowodowane specyfikami zażywanymi w związku z hiperlipidemią rodzinną? Obecnia konfiguracja leków to Mizzetib 10 mg oraz Atrovasterol 20mg - oba dawkowane raz dziennie po tabletce.

Dzień dobry,

Przyjmowane przez Pana leki, zwłaszcza atorwastatyna, należąca do grupy statyn mogą wiązać się ze zwiększeniem masy ciała, bowiem jak się okazuje, statyny mogą zaburzać stężenie glukozy we krwi i w ten sposób wpływać na masę ciała. Działania niepożądane statyn są jednak dość rzadkie i często przemijające. Warto podkreślić, że absolutnie podstawową przyczyną trudności z redukcją masy ciała jest zbyt wysokie spożycie energii w stosunku do rzeczywistego całodziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Istotny błąd w tym aspekcie może wynikać z niewłaściwie obliczonej całkowitej przemiany materii, bądź nieprawidłowego oszacowania porcji poszczególnych produktów żywnościowych, które są spożywane w ciągu doby oraz w tygodniowym menu. Okazuje się bowiem, że mogą istnieć dość duże rozbieżności pomiędzy gramaturą kromki pieczywa, kostki czekolady, łyżki oliwy, łyżeczki masła (w tym także orzechowego), czy garści orzechów, bądź owoców świeżych lub suszonych. Tygodniowa kumulacja dodatkowych kalorii wynikających z niedoszacowania adekwatnych porcji spożywanego jedzenia może prowadzić do zastoju w procesie odchudzania, bądź nawet wzrostu masy ciała. Drugim aspektem na który warto zwrócić szczególną uwagę poszukując przyczyny swojego niepowodzenia w odchudzaniu jest niedostateczna ilość aktywności ruchowej w skali tygodnia, uwzględniająca zarówno zaplanowane ćwiczenia, jak i spontaniczną aktywność fizyczną niewynikającą z zorganizowanych ćwiczeń (NEAT), a w konsekwencji stosunkowo mała ilość wydatkowanej energii przez organizm, co niewątpliwie utrudnia utrzymanie długotrwałego deficytu kalorycznego i tym samym redukcję zapasowej tkanki tłuszczowej.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl