Dlaczego moja waga wciąż wzrasta pomimo leczenia?

Dzień dobry, jestem cukrzykiem typu 1 i choruje na niedoczynność tarczycy, pół roku temu moja diabetolog stwierdziła że nie jest w stanie już dalej prowadzić mojej niedoczynności i skierowała mnie do endokrynologa, przed pójściem do endokrynologa dostałem jeszcze skierowanie na badania TSH ft3, ft4 testosteronu i estradiolu. TSH było na poziomie 6,5 testosteron w górnej normie, estradiol ponad normę. Lekarz od pół roku nic innego nie robi tylko podwyższa mi dawki euthyroxu zupełnie lekceważąc podwyższony estradiol. Twierdzi że dopiero jak TSH będzie w połowie normy zajmie się innymi rzeczami. Ja czuję się coraz gorzej, wciąż tyje pomimo dość restrykcyjnej diety związanej z cukrzycą. Czy to normalne zachowanie lekarza? czy powinienem poszukać innego endokrynologa?

Dzień dobry,

Pomimo dolegliwości zdrowotnych, związanych z rozregulowaniem funkcjonowania gospodarki hormonalnej organizmu, warto podkreślić, że odpowiednio dopasowana dieta i aktywność fizyczna wciąż będą skuteczne w kontekście redukcji nadmiernego stopnia otłuszczenia ciała, ogólnej poprawy stanu zdrowia oraz wspomagania leczenia danej jednostki chorobowej. Nie ulega wątpliwości, że zbyt wysokie spożycie energii w stosunku do rzeczywistego całodziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu sprawia w głównej mierze, że Pańska masa ciała wzrasta. Istotny błąd w tym aspekcie może wynikać z niewłaściwie obliczonej całkowitej przemiany materii, bądź nieprawidłowego oszacowania porcji poszczególnych produktów żywnościowych, które są spożywane w ciągu doby oraz w tygodniowym menu. Okazuje się bowiem, że mogą istnieć dość duże rozbieżności pomiędzy gramaturą kromki pieczywa, kostki czekolady, łyżki oliwy, łyżeczki masła (w tym także orzechowego), czy garści orzechów, bądź owoców świeżych lub suszonych. Tygodniowa kumulacja dodatkowych kalorii wynikających z niedoszacowania adekwatnych porcji spożywanego jedzenia może prowadzić do zastoju w procesie odchudzania, bądź nawet wzrostu masy ciała. Ponadto niedostateczna ilość aktywności ruchowej w skali tygodnia, uwzględniająca zarówno zaplanowane ćwiczenia, jak i spontaniczną aktywność fizyczną niewynikającą z zorganizowanych ćwiczeń (spacery, prace domowe, praca fizyczna, etc.), a w konsekwencji stosunkowo mała ilość wydatkowanej energii przez organizm niewątpliwie utrudnia utrzymanie długotrwałego deficytu kalorycznego i tym samym redukcję zapasowej tkanki tłuszczowej. Proszę oprócz leczenia swoich dolegliwości zdrowotnych, koniecznie zwrócić uwagę na te kluczowe elementy stylu życia, które jak się okazuje mają istotny wpływ na kompozycję sylwetki.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424