Czy te objawy mogą być związane z gruczołakiem?

Dzień dobry. Mam 39 lat i potwierdzonego gruczolaka przysadki zwiększającego poziom prolaktyny. Biorę bromergon. Przytyłam, nie mogę schudnąć, jestem opuchnięta i zatrzymuje mi się woda w organizmie. Czy te wszystkie objawy mogą być związane z gruczolakiem? Jak sobie z nimi poradzić? Picie wody, ziołowe preparaty a nawet furosemid nic nie pomagają. Z góry dziękuję za odpowiedz

Dzień dobry,

Objawy kliniczne zależą od wielkości guza, czasu oddziaływania i nasilenia hiperprolaktynemii prowadzącej do niedoboru estradiolu i progesteronu u kobiet. Objawy u kobiet przed menopauzą zależą od stężenia PRL w surowicyPomimo dolegliwości zdrowotnych, związanych z rozregulowaniem funkcjonowania gospodarki hormonalnej organizmu należy dodać, że odpowiednio dopasowana dieta i aktywność fizyczna wciąż będą skuteczne w kontekście redukcji nadmiernego stopnia otłuszczenia ciała, ogólnej poprawy stanu zdrowia oraz wspomagania leczenia danej jednostki chorobowej. Nie ulega wątpliwości, że zbyt wysokie spożycie energii w stosunku do rzeczywistego całodziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu sprawia w głównej mierze, że Pani masa ciała wzrasta. Istotny błąd w tym aspekcie może wynikać z niewłaściwie obliczonej całkowitej przemiany materii, bądź nieprawidłowego oszacowania porcji poszczególnych produktów żywnościowych, które są spożywane w ciągu doby oraz w tygodniowym menu. Okazuje się bowiem, że mogą istnieć dość duże rozbieżności pomiędzy gramaturą kromki pieczywa, kostki czekolady, łyżki oliwy, łyżeczki masła (w tym także orzechowego), czy garści orzechów, bądź owoców świeżych lub suszonych. Tygodniowa kumulacja dodatkowych kalorii wynikających z niedoszacowania adekwatnych porcji spożywanego jedzenia może prowadzić do zastoju w procesie odchudzania, bądź nawet wzrostu masy ciała. Ponadto niedostateczna ilość aktywności ruchowej w skali tygodnia, uwzględniająca zarówno zaplanowane ćwiczenia, jak i spontaniczną aktywność fizyczną niewynikającą z zorganizowanych ćwiczeń (spacery, prace domowe, praca fizyczna, etc.), a w konsekwencji stosunkowo mała ilość wydatkowanej energii przez organizm niewątpliwie utrudnia utrzymanie długotrwałego deficytu kalorycznego i tym samym redukcję zapasowej tkanki tłuszczowej. Ze względu zatrzymywanie wody w organizmie warto zwrócić również uwagę na ilość codziennie spożywanego sodu w postaci soli kuchennej oraz licznych produktów żywnościowych, obfitujących w ten pierwiastek (np. pieczywo, wędliny, ryby wędzone, sery żółte, etc.). Proszę oprócz leczenia swoich dolegliwości zdrowotnych, koniecznie wziąć pod uwagę te kluczowe elementy stylu życia, które jak się okazuje mają istotny wpływ na kompozycję sylwetki.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424