Jak się pozbyć tej opuchlizny przy niedoczynności tarczycy?

Dzień dobry. Mam 51 lat nigdy nie należałam do osób z nadwagą. Odkąd zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy bardzo wiele przytyłam obecnie moja waga to 97 kg pomimo iż nie jadam wiele. Proszę o pomoc moim problemem jest opuchnięte prawie już całe ciało piję dużo płynów a Irak dłonie ręce twarz są opuchnięte. Brałam ponad rok tabletki na usunięcie wody z organizmu bez rezultatu. Pracuje fizycznie po 10 godzin dziennie ani wagi nie mogę zbic, ani pozbyć się wody z organizmu. Co robić

Dzień dobry,

Warto podkreślić, że farmakoterapia jest podstawowym elementem leczenia chorych na niedoczynność tarczycy, niemniej jednak prawidłowo zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze potrzebne do syntezy hormonów T3 i T4 oraz ograniczająca substancje antyodżywcze ma również olbrzymie znaczenie dla stanu zdrowia pacjenta. Pomimo dolegliwości zdrowotnych, związanych z rozregulowaniem funkcjonowania gospodarki hormonalnej organizmu należy dodać, że odpowiednio dopasowana dieta i aktywność fizyczna wciąż będą skuteczne w kontekście redukcji nadmiernego stopnia otłuszczenia ciała, ogólnej poprawy stanu zdrowia oraz wspomagania leczenia danej jednostki chorobowej. Nie ulega wątpliwości, że zbyt wysokie spożycie energii w stosunku do rzeczywistego całodziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu sprawia w głównej mierze, że Pani masa ciała wzrasta. Istotny błąd w tym aspekcie może wynikać z niewłaściwie obliczonej całkowitej przemiany materii, bądź nieprawidłowego oszacowania porcji poszczególnych produktów żywnościowych, które są spożywane w ciągu doby oraz w tygodniowym menu. Okazuje się bowiem, że mogą istnieć dość duże rozbieżności pomiędzy gramaturą kromki pieczywa, kostki czekolady, łyżki oliwy, łyżeczki masła (w tym także orzechowego), czy garści orzechów, bądź owoców świeżych lub suszonych. Tygodniowa kumulacja dodatkowych kalorii wynikających z niedoszacowania adekwatnych porcji spożywanego jedzenia może prowadzić do zastoju w procesie odchudzania, bądź nawet wzrostu masy ciała. Ponadto niedostateczna ilość aktywności ruchowej w skali tygodnia, uwzględniająca zarówno zaplanowane ćwiczenia, jak i spontaniczną aktywność fizyczną niewynikającą z zorganizowanych ćwiczeń (spacery, prace domowe, praca fizyczna, etc.), a w konsekwencji stosunkowo mała ilość wydatkowanej energii przez organizm niewątpliwie utrudnia utrzymanie długotrwałego deficytu kalorycznego i tym samym redukcję zapasowej tkanki tłuszczowej. Ze względu zatrzymywanie wody w organizmie warto zwrócić również uwagę na ilość codziennie spożywanego sodu w postaci soli kuchennej oraz licznych produktów żywnościowych, obfitujących w ten pierwiastek (np. pieczywo, wędliny, ryby wędzone, sery żółte, etc.). Proszę oprócz leczenia swoich dolegliwości zdrowotnych, koniecznie wziąć pod uwagę te kluczowe elementy stylu życia, które jak się okazuje mają istotny wpływ na kompozycję sylwetki.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

Dzień dobry,

przy niedoczynności tarczycy należy stosować odpowiednią dietę. Nie chodzi o to aby mniej jeść a jeść prawidłowo. Dieta musi być pełnowartościowa i zbilansowana. Nie powinna Pani też sięgać po produkty ograniczające wchłanianie jodu. Proszę też nie sięgać po produkty silnie przetworzone.

Jeżeli zaś chodzi o zatrzymywanie wody w organizmie zalecam picie dużej ilości czystej wody ok 1,5-2l/dzień. Jest to bardzo ważne, aby odpowiednio nawodnić organizm. Pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od nas. Jeżeli pijemy zbyt mało to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Tak najprościej to wytłumaczyć. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki nóg, rąk czy twarzy a waga rośnie.

Zatrzymanie wody w organizmie powoduje również kawa(kofeina), czarna herbata(teina), sól i alkohol. Dodatkowo zalecam picie ziół typu: pokrzywa, koper włoski, rumianek, mięta itp które oczyszczą Pani organizm. Rano na czczo (o ile nie podrażnia to Pani przewodu pokarmowego) warto wypić szklankę wody z sokiem z cytryny, ponieważ działa detoksykująco i poprawia przemianę materii.

Ważne jest również aby w Pani codziennym jadłospisie była zdrowa żywność, jak najmniej przetworzona. Proszę wybierać produkty naturalne o jak najkrótszym składzie.

Codzienna dieta powinna być zbilansowana i dostarczać wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania prawidłowo dobraną dietą zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam

Joanna Wasiluk

Dietetyk

Blogi:

wp fitness

https://joanna-wasiluk.fitness.wp.pl/

Kafeteria.pl

https://joanna-wasiluk.kafeteria.pl/

Instagram:

https://www.instagram.com/joanna_dudziec_wasiluk/?hl=pl

ABC zdrowie

https://ranking.abczdrowie.pl/d/joanna-wasiluk-dudziec-dietetyk-warszawa-31668