Dlaczego waga już sukcesywnie nie spada?

Witam mam 25 lat jestem w 4 miesiącu po resekcji mankietowej żołądka waże w chwili obecnej 124.5 schudłem ok. 30 kg martwi mnie dlaczego waga już sukcesywnie nie spada? Chwiwjw się w tolerancji i - (1) poprostu stoi w miejscu... Dlaczego?

Dzień dobry,

Najbardziej prawdopodobną przyczyną zaistniałej sytuacji jest zbyt wysokie spożycie energii w stosunku do rzeczywistego całodziennego zapotrzebowania kalorycznego Pańskiego organizmu. Istotny błąd w tym aspekcie może wynikać z niewłaściwie obliczonej całkowitej przemiany materii, bądź nieprawidłowego oszacowania porcji poszczególnych produktów żywnościowych, które są spożywane w ciągu doby oraz w tygodniowym menu. Okazuje się bowiem, że mogą istnieć dość duże rozbieżności pomiędzy gramaturą kromki jasnego pieczywa, łyżki oleju, łyżeczki masła, czy sztuki świeżego owocu. Tygodniowa kumulacja dodatkowych kalorii wynikających z niedoszacowania adekwatnych porcji spożywanego jedzenia może prowadzić do zastoju w procesie odchudzania, bądź nawet wzrostu masy ciała. Kolejną najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest niedostateczna ilość aktywności ruchowej w skali tygodnia, uwzględniająca zarówno zaplanowane ćwiczenia, jak i spontaniczną aktywność fizyczną niewynikającą z zorganizowanych ćwiczeń (np. wchodzenie po schodach, robienie zakupów w sklepie, sprzątanie, gotowanie), a w konsekwencji stosunkowo mała ilość wydatkowanej energii przez organizm, co niewątpliwie utrudnia utrzymanie długotrwałego deficytu kalorycznego i tym samym redukcję zapasowej tkanki tłuszczowej.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl