Hiperlipidemia mieszana to schorzenie, w którym podwyższony jest LDL cholesterol, obniżony HDL cholesterol i podwyższone trojglicerydy. Stosuje się dietę niskotluszczową. W bardzo nasilonych przypadkach można zastosować farmakoterapię, statyny i fibraty.
Hiperlipidemia mieszana to choroba, w której dochodzi do podwyższenia zarówno całkowitego cholesterolu, jak i poszczególnych jego frakcji oraz triglicerydów. Jest ona niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ prowadzić może np. do zawału serca, nadciśnienia tętniczego lub udaru mózgu. Objawem występowania podwyższonego poziomu lipidów we krwi jest pojawienie się np. w okolicach oczu tzw. "żółtaków" czyli "kępek" wypełnionych tłuszczami.
Do przyczyn występowania hiperlipidemii należy niezdrowa dieta i siedzący tryb życia. W części przypadków, nadmierny poziom tłuszczy we krwi może wystąpić też genetycznie. W tym przypadku ważne w diagnostyce jest rodzinne występowanie zaburzeń, znaczne podwyższenie niektórych frakcji cholesterolu lub trójglicerydów ponad normę oraz młody wiek występowania choroby.
W leczeniu hiperlipidemii ważna jest zdrowa dieta. Należy unikać tłuszczy nasyconych oraz węglowodanów prostych. Ważne jest też regularne uprawianie sportu oraz kontrola lipidów w czasie cyklicznych badań u lekarza. Jeśli normy są znacznie przekroczone lub przy występowaniu chorób wynikłych z hiperlipidemii należy rozważyć leczenie lekami. W standardowym leczeniu hipercholesterinemii stosuje się statyny. Przy występowaniu podwyższonego poziomu triglicerydów pomocne są fibraty. Leczenie farmakologiczne należy stosować regularnie i musi być ono zlecone przez lekarza.
Hiperlipidemia mieszana jest często występującym schorzeniem. Ważne jest, żeby u osób z podwyższonym cholesterolem, kontrolować jego poziom co najmniej raz na rok, a w razie potrzeby częściej. Leczeniem i kontrolą poziomu cholesterolu może zająć się lekarz rodzinny. Proszę nie obawiać się samej nazwy choroby, jest to nic innego jak zbyt wysoki poziom cholesterolu, który występuje bardzo powszechnie. Sugerowałabym rozpocząć leczenie od właściwie dobranej diety.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Poziom LDL a stosowanie statyn – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Czy mogę stosować olanzapinę? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy dieta wpłynie na poziom cholesterolu? – odpowiada Lek. Wojciech Zygmunt
- Zaburzony profil lipidowy – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Cholesterol na poziomie 278.30 – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Jaka dieta będzie odpowiednia dla męża z wysokim cholesterolem? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy statyny trzeba przyjmować do końca życia? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Poziom trójglicerydów u 52-latka – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Czy cukier podnosi cholesterol? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Co znaczy skok poziomu trójglicerydów? – odpowiada Lek. Wojciech Zygmunt
artykuły
Fibraty - preparaty, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Fibraty to leki na cholesterol przepisywane pacjen
Hiperlipidemia rodzinna - przyczyny, objawy i leczenie
Hiperlipidemia rodzinna jest schorzeniem dziedzicz
Statyny - leki, nazwy, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Statyny to leki na cholesterol. Mechanizm ich dzia