Gdzie powinnam szukać przyczyny moich objawów?

Witam. Mam malutki problem ostatnio nie wiem co się ze mną dzieje. Mam 36lat od jakiegoś czasu miewałam bóle rąk a raczej uczucie pieczenia podczas np. czesania włosów. Teraz mam poczucie że moje ciało jakby opuchłoa najbardziej czuć w nadgarstkach i łokciach. Do tego dość szybko przybieram na wadze a szczerze mówiąc tyje tylko w okolicy brzucha. Nie, nie jestem w ciąży mam miesiączkę i robiłam testy. W ciągu 2dni przytyłam kilogram. Dodam że na 163 ważyłam 55kilo. A teraz ważę już 59. Mam małe kłopoty z sercem ale nie biorę tabletek. Teraz w tej naszej sytuacji ...nie wiem jak mam się zabrać do ogarnięcia się.. nie jestem zmęczona ,jem tyle samo co zawsze, nie jadam słodyczy z używek to tylko kawa

Dzień dobry,

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wzrostu masy ciała jest zbyt wysokie spożycie energii w stosunku do rzeczywistego całodziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Istotny błąd w tym aspekcie może wynikać z niewłaściwie obliczonej całkowitej przemiany materii, bądź nieprawidłowego oszacowania porcji poszczególnych produktów żywnościowych, które są spożywane w ciągu doby oraz w tygodniowym menu. Okazuje się bowiem, że mogą istnieć dość duże rozbieżności pomiędzy gramaturą kromki pieczywa, kostki czekolady, łyżki oliwy, łyżeczki masła (w tym także orzechowego), czy garści orzechów, bądź owoców świeżych lub suszonych. Tygodniowa kumulacja dodatkowych kalorii wynikających z niedoszacowania adekwatnych porcji spożywanego jedzenia może prowadzić do zastoju w procesie odchudzania, bądź nawet wzrostu masy ciała. Ponadto częste podjadanie skromnych przekąsek pomiędzy głównymi posiłkami (np. orzechy, pestki, nasiona, suszone owoce, czekolada, wafle ryżowe, batony, itp.) i spożywanie napojów dostarczających dodatkowej ilości energii w ciągu dnia (np. mleczna kawa z substancjami słodzącymi, słodzona herbata, soki owocowe, warzywno-owocowe, etc.) może wyraźnie utrudniać długofalowe utrzymanie ujemnego bilansu energetycznego, koniecznego do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów w procesie odchudzania. Warto zwrócić również uwagę na ilość aktywności fizycznej w skali każdego tygodnia. Jeżeli dolegliwości bólowe będą się utrzymywać długotrwale należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu znalezienia przyczyny.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl