Co mogą znaczyć takie napady głodu?

W ciągu roku przytyłam 20 kg. Mimo ruchu, pracy fizycznej i trzymanej diety przez jakieś pół bez rezultatów. W ostatnim czasie mam niekontrolowane napady głodu, potrafię pół dnia nic nie jeść, a wieczorami zjeść wielkiego burgera, frytki i tabliczkę czekolady. Robiłam badania tarczycy i wszystko jest okej. W czym tkwi problem? Gdzie szukać pomocy? Nie mogę na siebie patrzeć...

Dzień dobry,

Absolutnie najczęstszą przyczyną wzrostu masy ciała jest zbyt wysokie spożycie energii w stosunku do rzeczywistego całodziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Istotny błąd w tym aspekcie może wynikać z niewłaściwie obliczonej całkowitej przemiany materii, bądź nieprawidłowego oszacowania porcji poszczególnych produktów żywnościowych, które są spożywane w ciągu doby oraz w tygodniowym menu. Okazuje się bowiem, że mogą istnieć dość duże rozbieżności pomiędzy gramaturą kromki pieczywa, kostki czekolady, łyżki oliwy, łyżeczki masła, czy garści orzechów, bądź owoców świeżych lub suszonych. Tygodniowa kumulacja dodatkowych kalorii wynikających z niedoszacowania adekwatnych porcji spożywanego jedzenia może prowadzić do zastoju w procesie odchudzania, bądź nawet wzrostu masy ciała.

Dodatkowo, na podstawie przedstawionych przez Panią w pytaniu informacji można przypuszczać, iż dotyczy Panią kompulsywne objadanie się, które jest klasyfikowane obecnie jako zaburzenie odżywiania, polegające na spożywaniu niekontrolowanych ilości pożywienia w krótkim okresie czasu. Jak się bowiem okazuje, niekontrolowane przyjmowanie dużych ilości jedzenia w krótkim czasie może być sposobem na krótkotrwałą poprawę samopoczucia, odreagowanie napięcia emocjonalnego i trudnych sytuacji życiowych, a także formą odwrócenia uwagi od niechcianych emocji, takich jak między innymi smutek, złość czy lęk. Inną przyczyną zespołu kompulsywnego jedzenia może być długotrwałe odczuwanie silnego lęku i/lub niepokoju, bowiem w tym przypadku atrakcyjna smakowo żywność staje się sposobem, który pozwala chwilowo zmniejszyć intensywność przeżywanych emocji i poczuć się bezpiecznie. Mając na uwadze Pani obecną sytuację życiową, zachęcam Panią do niezwłocznego kontaktu z wykwalifikowanym psychoterapeutą lub psychodietetykiem, który pomoże zwiększyć samoświadomość, polepszyć samoocenę, poczucie własnej wartości oraz lepiej radzić sobie z emocjami. Pomocnym narzędziem w tej materii może być terapia poznawczo-behawioralna, która koncentruje się na pracy ze zniekształceniami poznawczymi oraz bezpośrednią zmianą zachowania problemowego.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424