Jak leczyć kompulsywne objadanie?

Witam, mam problem z kompulsywnym objadaniem. Od kilku lat próbuje schudnąć, jednak zawsze napady powracają. Ostatnio jest coraz lepiej, ponieważ podczas napadu zjadam o wiele mniej niż kiedyś i pojawiają się one rzadziej (kiedyś mogłam objadać się nawet przez miesiąc codziennie). Bardzo chciałabym schudnąć mam 20 lat, 165 wzrostu i 65 kg. Nie chce liczyć kalorii, ponieważ w przeszłości to robiłam, będąc na bardzo niskokalorycznej diecie, w wyniku czego straciłam między innymi miesiączkę na jakiś czas, dlatego liczenie kalorii bardzo źle mi się kojarzy. Proszę o rady jak schudnąć nie licząc kalorii i jak poradzić sobie z nawracającymi napadami objdania. Dziękuje i pozdrawiam

Dzień dobry,

Kompulsywne objadanie się jest klasyfikowane obecnie jako zaburzenie odżywiania, które polega na spożywaniu niekontrolowanych ilości pożywienia w krótkim okresie czasu. W fachowym piśmiennictwie można spotkać się również z wieloma innymi terminami określającymi tę przypadłość, mianowicie zespół kompulsywnego jedzenia, zespół gwałtownego objadania się, bądź napady żarłoczności. Jak się bowiem okazuje, niekontrolowane przyjmowanie dużych ilości jedzenia w krótkim czasie może być sposobem na krótkotrwałą poprawę samopoczucia, odreagowanie napięcia emocjonalnego i trudnych sytuacji życiowych, a także formą odwrócenia uwagi od niechcianych emocji, takich jak między innymi smutek, złość czy lęk. Inną przyczyną zespołu kompulsywnego jedzenia może być długotrwałe odczuwanie silnego lęku i/lub niepokoju, bowiem w tym przypadku atrakcyjna smakowo żywność staje się sposobem, który pozwala chwilowo zmniejszyć intensywność przeżywanych emocji i poczuć się bezpiecznie. Mając na uwadze Pani obecną sytuację życiową, zachęcam Panią do niezwłocznego kontaktu z wykwalifikowanym psychoterapeutą lub psychodietetykiem, który pomoże zwiększyć samoświadomość, polepszyć samoocenę, poczucie własnej wartości oraz lepiej radzić sobie z emocjami. Pomocnym narzędziem w tej materii może być terapia poznawczo-behawioralna, która koncentruje się na pracy ze zniekształceniami poznawczymi oraz bezpośrednią zmianą zachowania problemowego.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl