Czym mogą być spowodowane napady lęku i kompulsywne objadanie się?

Od 2009 r.leczę się ,obecnie u neurologa, z powodu depresji lękowej.Niby jest poprawa,ale niewielka. Ostatnio miałam zlecony lek TRITTICO 150 MG CR (1 tabl.rano) i Bioxetin 20 mg (także 1 tabl.rano),poza tym wieczorem Apo-Zolpin 10 mg. Z chwilą włączenia Bioxetinu do leczenia mialam przez2 dni dotkliwe napady lęku panicznego,trwały po 3-4 godziny.Przestałam brać Bioxetin.Boję się teraz tego leku.A chciałabym go brać bo dokucza mi kompulsywne objadanie się,mam dużą nadwagę, ponad 20 kg.Czy w takiej sytuacji jaka mi się zdarzyła (ataki paniki) mogę przypuszczać że to było od Bioxetinu ? Czy mogę do niego wrócić ?Z lekarką ktora go zlecila nie mam kontaktu z powodu pandemii.Dlatego proszę o poważne potraktowanie mojego pytania.Pozdrawiam. Katarzyna

Witam Panią,

Nieustanna potrzeba jedzenia, nadmierne objadanie się, to zaburzenie

odżywiania, któremu najczęściej ulegają osoby z niską samooceną,

cierpiące na problemy emocjonalne i pragnące aprobaty innych,

osoby charakteryzujące się obniżoną zdolnością samokontroli

i trudnościami w radzeniu sobie ze stresem i emocjami.

Obsesja jedzenia często jest sposobem na zredukowanie

smutku, stresu, frustracji, lęków czy też na rozładowywanie

wewnętrznego napięcia.

Osoby dotknięte kompulsywnym przymusem jedzenia redukują

w ten sposób lęk, stres i związane z tym napięcie.

Niestety, „ucieczka w jedzenie” działa tylko przez chwilę,

gdyż problemy „leczone” jedzeniem przybierają na sile

wywołując między innymi coraz dłuższe stany obniżonego nastroju.

Żeby skutecznie Pani pomóc, należy przyjrzeć się różnym sytuacjom

i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły do opisanych

zaburzeń, dotrzeć do źródła problemu, rozpoznać przyczynę depresji lękowej

oraz psychicznych uwarunkowań związanych z przymusem jedzenia

i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl