Jakie są skutki kompulsywnego objadania się?

Witam. Chciałabym się dowiedziec jakie sa skutki kompulsywnego objadania sie. Poniewaz 2 lata temu sie odchudzalam, pozniej przytylam i ciagle sie objadam do granic wytrzymalosci. Poza tym ciagle boli mnie zoladek w gornej czesci, (promieniuje do klatki piersiowej), ciagle mi sie odbija, brzuch mam wzdety, czuje sie pelna. Najgorzej gdy zjem np czosnek, cebule, cos ostrego i nie tylko. Dodam jeszcze ze mialam robione badania na wrzody i nie wykryto. Co to moze byc? Prosze o pomoc.

Witam,

Najlepiej będzie, jeśli uda się Pani na konsultacje do psychologa/psychoterapeuty. Opisane przez Panią objawy mogą sugerować zaburzenia odżywania, ale czy tak jest u Pani - to wymaga rzetelnej diagnozy, która poprzez serwis internetowy nie jest możliwa. Specjalista podczas wizyt wysłucha Pani, zada szereg pytań istotnych z punktu widzenia rozpoznania problemu i sformułowania diagnozy oraz zapewne poradzi co dalej powinna Pani robić. Zachęcam, by nie zwlekała Pani z wizytą u psychoterapeuty. Pomocy może Pani szukać między innymi w Poradniach Zdrowia Psychicznego czy prywatnych gabinetach psychologów/psychoterapeutów.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Witam Panią. Z pewnością lekarz jest osobą bardziej kompetentną do wyjaśnienia co dzieje się z Pani układem pokarmowym i całym organizmem kiedy doświadcza on takiej zmiany (odchudzanie - ograniczanie jedzenia i objadanie się). Z punktu widzenia psychologicznego kompulsywne zachowania najczęściej służą redukcji wewnętrznego napięcia, dyskomfortu. Niestety w krótkiej perspektywie czasowej powodują spadek napięcia. Następnie ono narasta i znowu trzeba "sięgnąć" po takie zachowanie. Odpowiadając na Pani pytanie o skutki to jednym z nich może być to, że objadanie stanie się sposobem regulowania emocji, który się będzie z czasem coraz bardziej utrwalał. Innym skutkiem może być zaburzenie odżywiania, które ma aspekt psychologiczny, ale też fizjologiczny bo może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Myślę, że po napisaniu do tego portalu powinna się Pani umówić do specjalistów w celu właściwego rozpoznania Pani sytuacji. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Niekontrolowane obżarstwo ma najczęściej podłoże psychologiczne i może być fatalne w skutkach. Do najpoważniejszych należą: nadwaga i otyłość, cukrzyca, zespół metaboliczny, podwyższony cholesterol, nadciśnienie tętnicze, depresja, nerwica, miażdżyca, choroby nerek, kamica żółciowa, choroby serca i towarzyszący brak chęci do życia i osamotnienie.

Przede wszystkim powinna Pani uświadomić sobie co należałoby zrobić by zapobiec powyższym skutkom?
Najpierw należałoby przyznać się przed sobą samą, że potrzebuje Pani pomocy, ponieważ nie poradzi sobie Pani sama z chorobą. Jedzenie kompulsywne należy traktować jak chorobę – tylko wtedy będzie miała Pani szansę na całkowite pozbycie się uzależnienia od jedzenia.

Kolejnym krokiem powinna być wizyta u psychologa żywienia i dietetyka – którzy doradzą odpowiednie badania oraz pomogą dobrać odpowiednie leczenie, pomogą z obżarstwem i ułożą odpowiedni jadłospis.

Oczywiście należy pamiętać, że również bardzo wiele zależy od Pani podejścia do walki z chorobą.

Trzymam kciuki!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG ŻYWIENIA, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl