Jakie są skutki kompulsywnego objadania się?

Witam. Chciałabym się dowiedziec jakie sa skutki kompulsywnego objadania sie. Poniewaz 2 lata temu sie odchudzalam, pozniej przytylam i ciagle sie objadam do granic wytrzymalosci. Poza tym ciagle boli mnie zoladek w gornej czesci, (promieniuje do klatki piersiowej), ciagle mi sie odbija, brzuch mam wzdety, czuje sie pelna. Najgorzej gdy zjem np czosnek, cebule, cos ostrego i nie tylko. Dodam jeszcze ze mialam robione badania na wrzody i nie wykryto. Co to moze byc? Prosze o pomoc.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam,

Najlepiej będzie, jeśli uda się Pani na konsultacje do psychologa/psychoterapeuty. Opisane przez Panią objawy mogą sugerować zaburzenia odżywania, ale czy tak jest u Pani - to wymaga rzetelnej diagnozy, która poprzez serwis internetowy nie jest możliwa. Specjalista podczas wizyt wysłucha Pani, zada szereg pytań istotnych z punktu widzenia rozpoznania problemu i sformułowania diagnozy oraz zapewne poradzi co dalej powinna Pani robić. Zachęcam, by nie zwlekała Pani z wizytą u psychoterapeuty. Pomocy może Pani szukać między innymi w Poradniach Zdrowia Psychicznego czy prywatnych gabinetach psychologów/psychoterapeutów.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

0

Witam Panią. Z pewnością lekarz jest osobą bardziej kompetentną do wyjaśnienia co dzieje się z Pani układem pokarmowym i całym organizmem kiedy doświadcza on takiej zmiany (odchudzanie - ograniczanie jedzenia i objadanie się). Z punktu widzenia psychologicznego kompulsywne zachowania najczęściej służą redukcji wewnętrznego napięcia, dyskomfortu. Niestety w krótkiej perspektywie czasowej powodują spadek napięcia. Następnie ono narasta i znowu trzeba "sięgnąć" po takie zachowanie. Odpowiadając na Pani pytanie o skutki to jednym z nich może być to, że objadanie stanie się sposobem regulowania emocji, który się będzie z czasem coraz bardziej utrwalał. Innym skutkiem może być zaburzenie odżywiania, które ma aspekt psychologiczny, ale też fizjologiczny bo może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Myślę, że po napisaniu do tego portalu powinna się Pani umówić do specjalistów w celu właściwego rozpoznania Pani sytuacji. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

0

Niekontrolowane obżarstwo ma najczęściej podłoże psychologiczne i może być fatalne w skutkach. Do najpoważniejszych należą: nadwaga i otyłość, cukrzyca, zespół metaboliczny, podwyższony cholesterol, nadciśnienie tętnicze, depresja, nerwica, miażdżyca, choroby nerek, kamica żółciowa, choroby serca i towarzyszący brak chęci do życia i osamotnienie.

Przede wszystkim powinna Pani uświadomić sobie co należałoby zrobić by zapobiec powyższym skutkom?
Najpierw należałoby przyznać się przed sobą samą, że potrzebuje Pani pomocy, ponieważ nie poradzi sobie Pani sama z chorobą. Jedzenie kompulsywne należy traktować jak chorobę – tylko wtedy będzie miała Pani szansę na całkowite pozbycie się uzależnienia od jedzenia.

Kolejnym krokiem powinna być wizyta u psychologa żywienia i dietetyka – którzy doradzą odpowiednie badania oraz pomogą dobrać odpowiednie leczenie, pomogą z obżarstwem i ułożą odpowiedni jadłospis.

Oczywiście należy pamiętać, że również bardzo wiele zależy od Pani podejścia do walki z chorobą.

Trzymam kciuki!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG ŻYWIENIA, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co zrobić z tym kompulsywnym objadaniem?

Witam. Cierpię na zaburzenia odżywiania, a dokładniej- kompulsywne objadanie się. Z tego powodu bardzo rozciągnęłam sobie żołądek i żadna porcja nie jest w stanie mnie nasycić. Mój problem polega na tym, że niedługo po zjedzeniu obiadu, jestem znowu strasznie głodna. Najbardziej najadam się kanapkami, omletem z twarogu bądź jakimiś pancake'ami, ale po max 3 godzinach znowu jestem głodna. Największy problem mam z obiadem, Zazwyczaj jem kaszę/makaron/ziemniaki z kurczakiem/indykiem smażonym na niewielkiej ilości oliwy i dużą ilość warzyw. Są to posiłki zbilansowane i pełnowartościowe. Niestety, albo w ogóle się nimi nie najadam, mimo, że porcje są duże, albo po godzinie znowu jestem strasznie głodna. Dlaczego się tak dzieje? Czy jest to spowodowane moimi zaburzeniami czy może świadczy to o jakiejś innej chorobie? Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza uczucie, że mogłabym jeść bez przerwy.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

Nieustanna potrzeba jedzenia, nadmierne objadanie się, to zaburzenie

odżywiania, któremu najczęściej ulegają osoby z niską samooceną,

cierpiące na problemy emocjonalne i pragnące aprobaty innych,

osoby charakteryzujące się obniżoną zdolnością samokontroli

i trudnościami w radzeniu sobie ze stresem i emocjami.

Obsesja jedzenia często jest sposobem na zredukowanie

smutku, stresu, frustracji czy też na rozładowywanie

wewnętrznego napięcia.

Osoby dotknięte kompulsywnym przymusem jedzenia redukują

w ten sposób lęk, stres i związane z tym napięcie.

Niestety, „ucieczka w jedzenie” działa tylko przez chwilę,

gdyż problemy „leczone” jedzeniem przybierają na sile

wywołując między innymi coraz dłuższe stany obniżonego nastroju.

Żeby skutecznie Pani pomóc, należy przyjrzeć się różnym sytuacjom

i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły do opisanych

zaburzeń, dotrzeć do źródła problemu, rozpoznać przyczynę psychicznych

uwarunkowań związanych z przymusem jedzenia i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie



Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak walczyć z kompulsywnym objadaniem się?

Dzień dobry, mam problem z kompulsywnym objadaniem się. Proszę o rady, jak sobie z tym poradzić. Nie mam możliwości jedzenia posiłków o stałych porach, ponieważ praktycznie codziennie pracuję w różnych godzinach. Ze względu na pracę moje odstępy między posiłkami są dość duże i często nie mogę nic zjeść przez wiele godzin np jem śniadanie o 9, a przerwę w pracy mam dopiero o 17. Nie wiem ile i jakich posiłków jeść w ciągu dnia (mam możliwość jedzenia 3, max 4 razy dziennie). Wiem że najlepiej było by udać się do specjalisty, zwłaszcza że walczę z tym już 5 lat, ale obecnie nie mogę sobie na to pozwolić. Bardzo proszę o pomoc jak sama mogę sobie z tym poradzić. Dziękuje :)
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam, proszę skorzystać z pomocy psychodietetyka. Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna do ustalenia odpowiedniej pomocy dostosowanej do Pani możliwości także czasowych. Odpowiednia dieta to jedno, poznanie Pani zwyczajów żywieniowych. Drugie to zastanowienie się jakie funkcje pełni jedzenie w Pani życiu i jak sobie poradzić ze zmianą nawyków.

Wysyłam link do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/kompulsywne-objadanie-sie-nowe-zaburzenie-psychiczne

Pozdrawiam

Dorota Nowacka

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty