Jak poradzić sobie z kompulsywnym objadaniem?

Witam Od dłuższego czasu mam napady obżarstwa, czuję jakby jedzenie było moim nałogiem. Podejrzewam u siebie kompulsywne objadanie się. Nie raz potrafię zjeść takie ilości jedzenie, że czuję się fizycznie i psychicznie źle, że mam ochotę po tym wszystkim zwymiotować ale nie chce tego robić, bo boję się, że z tego wszystkiego popadnę w bulimię. Później odczuwam ogromny żal do siebie, poczucie winy, wyrzuty sumienia. Zauważyłam, że nie ważne jaki mam humor czy zły czy dobry, czy się nudzę to się objadam. Jedzenie stało się moim nawykiem, nie raz tracę kontrolę nad tym i nie wiadomo kiedy już się przejadam. Czasami to już nie wiem jak się je "normalnie". Wszystkie zjawiska, które czytam na temat zaburzenia odżywania to idealnie pasują do mojego kompulsywnego objadania się.. Bardzo się tego wstydzę, myślałam, że jakoś sobie sama z tym poradzę ale już nie daje rady. Proszę o poradę. Z góry bardzo dziękuję

Dzień dobry,
Należałoby przełamać utarte schematy i pętlę nawyków, która powoduje Pani napady przejadania się. Na początku zmian bardzo przydatna okazuje się pomoc dietetyka, który poprowadzi właśnie przez ten etap i dobierze indywidualny jadłospis, na którym będzie się Pani uczyć jak komponować posiłki. Należałoby znaleźć bodźce, które powodują u Pani objadanie się i ustalić strategię działania w przypadku wystąpienia takich sytuacji w przyszłości generując nową nagrodę.

Stary nawyk jest trudniej usunąć, łatwiej będzie go nadpisać nowym. Zachowujemy bodziec, stwarzamy podobną nagrodę oraz tworzymy nowe zachowanie. Nowym zachowaniem może być np. spacer, słuchanie muzyki, czytanie książki.

Zapraszam też do mojego ostatniego wpisu na stronie (http://agataprzytula.pl/), w którym może Pani więcej przeczytać na temat tego jak działają nawyki, nie tylko żywieniowe i jak je zmieniać: http://agataprzytula.pl/more.php?id=5e172866744f2#mores

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację online lub zachęcam do kontaktu telefonicznego pod numerem 575 767 107 lub mailowego kontakt@agataprzytula.pl

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
mgr Agata Przytuła
http://agataprzytula.pl/