Leczenie otyłości brzusznej

Na wystąpienie otyłości brzusznej bardziej narażeni są mężczyźni niż kobiety. U kobiet udział w jej powstaniu mają m.in. zaburzenia równowagi hormonalnej czy menopauza. O tym, jak wygląda leczenie otyłości brzusznej, wypowiada się prof. Wojciech Drygas.

Witam serdecznie,

Jeśli mówimy o zespole jedzeniu kompulsywnym to przede wszystkim należałoby go zdiagnozować. Przeważnie zaburzenie to dotyczy osób otyłych, ponieważ związany jest z utratą kontroli nad jedzeniem, ale nie pojawiają się zachowania kompensacyjne, takie jak prowokowanie wymiotów czy stosowanie tabletek przeczyszczających.
Jeśli chodzi o obraz kliniczny to przede wszystkim:
1. Powtarzające się epizody żarłoczności w niedługim czasie.
2. Podczas napadu obserwacja zachowań jak: jedzenie szybsze niż zwykle, jedzenie aż do uczucia przejedzenia, jedzenie bez pojawienia się fizycznego uczucia głodu.
3. Napady pojawiające się 2 razy w tygodniu, co najmniej przez 6 miesięcy.
4. Nieprzyjemne odczucia związane z epizodami.
5. Brak zachowań kompensacyjnych.

Zespół jedzenia kompulsywnego (BED) zdiagnozowany jest na podstawie ankiet, kwestionariuszu lub skali.

Jeśli faktycznie podejrzewa Pani u siebie BED to będzie bardzo ciężko samodzielnie poradzić sobie z tym problemem. Leczenie obejmuje najczęściej stosowanie farmokoterapii oraz psychoterapii, ponieważ jedzenie może być spowodowane czynnikami psychologicznymi. Warto także wprowadzić konsultację z dietetykiem, aby opracował on właściwą dietę, która pozwoli na uregulowanie masy ciała.

Przede wszystkim należy zmienić stare schematy postępowania i zamienić je nowymi, które będą początkiem zmiany.

Podczas napadu najczęściej wybierane są wysokokaloryczne produkty - wysokotłuszczowe i wysokowęglowodanowe jedzone szybko i bez zastanowienia, dlatego pierwszym krokiem jest spowolnienie napadu i zmniejszenie ilości spożywanego pożywienia. Można również starać się zapanować nad napadem wybierając szklankę wody, oddychając głęboko i próbując się uspokoić.

Mimo wszystko powinna Pani skonsultować się z lekarzem, aby wybrać najbardziej skuteczną metodę leczenia.

Zapraszam również do zapoznania się z materiałami na stronie naszej poradni www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl

0

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji ze specjalistą od zaburzeń odżywiania.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty