Jak nauczyć zdrowych nawyków żywieniowych?

Witam mam 18 lat ważę 73kg i mam 171 wzrostu. Bardzo bym chciała ważyć 55kg. Stosowałam już kilka diet i nawet zrzucilam kilka kilogramów ale trwało to tylko nie dłużej niż dwa tygodnie a potem wracałam do poprzedniej wagi bo nie mogłam się powstrzymać od jedzenia i jadłam ile tylko się dało i co miałam pod ręką. Dalej tak mam że myślę cały czas o jedziniu i jem go bardzo dużo aż mnie brzuch boli. Chciałabym to zmienic schudnąć i nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych. Macie jakieś rady?

Dzień dobry,
Bardzo ważne jest tu podejście do diety nie jako do pewnego etapu w odżywianiu się, a jako zmiany nawyków żywieniowych na całe życie.
Żeby schudnąć i cieszyć się zdrowiem na długie lata nie wystarczy "dieta cud" stosowana przez miesiąc.

Należałoby przełamać utarte schematy i pętlę nawyków, która powoduje Pani powroty do starych nawyków żywieniowych.
Na początku zmian bardzo przydatna okazuje się pomoc dietetyka, który poprowadzi właśnie przez ten etap i dopierze indywidualny jadłospis, na którym będzie się Pani uczyć jak komponować posiłki.
Należałoby znaleźć bodźce, które powodują u Pani objadanie się i ustalić strategię działania w przypadku wystąpienia takich sytuacji w przyszłości generując nową nagrodę.

Stary nawyk jest trudniej usunąć, łatwiej będzie go nadpisać nowym.
Zachowujemy bodziec, stwarzamy podobną nagrodę oraz tworzymy nowe zachowanie.

Zapraszam też do mojego ostatniego wpisu na stronie (http://agataprzytula.pl/), w którym może Pani więcej przeczytać na temat tego jak działają nawyki, nie tylko żywieniowe i jak je zmieniać:
http://agataprzytula.pl/more.php?id=5e172866744f2#mores

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
Agata Przytuła