Jak się pozbyć oponki na brzuchu?

Witam, mam 24 lata, 178 cm wzrostu, 72 kilo wagi. Na co dzień pracuję przy komputerze. Pracę zaczynam o 9, a kończę o 17, dodatkowo dojazdy około półtorej godziny w jedną stronę. Ostatnimi czasy widzę, jak zaczynam się robić okrągły. Najbardziej chodzi o oponkę. Zaczyna się robić z braku ruchu, ale cierpię na brak czasu - albo praca, albo sport. Nie zawsze jem regularnie i nie zawsze zdrowo, zdarza się, że od śniadania do kolacji nic nie zjem, czasami też opycham się jakimiś fast foodami. W jaki sposób mogę spróbować stracić tę oponkę? Jakaś dieta? Może jakiś zestaw ćwiczeń?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Witam!

Przykładowe ćwiczenia na płaski brzuch to:
• brzuszki proste,
• brzuszki skośne,
• skłony w przód do siadu równoważnego,
• brzuszki na piłce (w tym wypadku dodatkowo trzeba pokonać niestabilność piłki, co pobudza do pracy mięśnie głębokie),
• prostowanie kończyn dolnych ze stopami lekko uniesionymi nad podłogą,
• unoszenie miednicy w leżeniu na plecach,
• rowerek,
• zginanie tułowia w bok w leżeniu bokiem.

Z zajęć typu fitness polecałabym:
- energy kick (z dużą ilością energicznych kopnięć i ciosów, w których wykonanie zaangażowane są mięśnie brzucha),
- zajęcia na siłowni,
- piłki (ćwiczenia wykonywane na specjalnych dużych piłkach, wprawiających w stan niestabilności, którą trzeba pokonać siłą mięśni),
- postural training (ćwiczenia korygujące wady postawy, mające za zadanie zwiększyć wytrzymałość mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy, także mięśni brzucha),
- fat burner - ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową.

Inne przykładowe ćwiczenia znajdzie Pan na abccwiczenia.pl.

Z diety należy wyeliminować: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pozbyć się oponki z brzucha?

Mam 12 lat, ważę 42 kilo, jestem dziewczyną i chodzę do klasy sportowej. Mam 7 godzin w-fu tygodniowo, więc często uprawiam sport. Mój tata jest dosyć chudy, mama nie jest bardzo gruba, ale chuda też nie jest ;) Wszyscy mówią mi, że wyglądam chudo. Rzeczywiście mam chude ręce, nogi, ale brzuch jakoś nienaturalnie mi odstaje. Wstydzę się nosić obcisłe bluzki, bo wyglądam jakbym była w ciąży ;D Wstaję o 7:00 i nigdy nie jem śniadań, bo gdy idę do szkoły zaczynam się źle czuć. O 12:30 mam w szkole obiad (zupa lub ziemniaki i mięso). O 16:30 mam w domu obiad, o 21:00 jem kolację. W ciągu dnia zjadam czasem lody, lizaki, chipsy. Wiem, że to źle ;( Choruję na astmę, biorę leki. Proszę, jak mam pozbyć się oponki z brzucha?

KOBIETA, 12 LAT ponad rok temu

Witam,

Chciałam Cię prosić o podanie wzrostu, gdyż bez tej informacji nie jestem w stanie stwierdzić czy Twoja masa ciała mieści się w normie, czy też rzeczywiście masz nadwagę. Przykładowe ćwiczenia pomocne w kształtowaniu "brzuszka" znajdziesz na http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia Dobrze, gdyby ćwiczenia nadzorowała osoba dorosła (dzięki temu będzie wiadomo, czy wykonujesz je prawidłowo).

Pozdrawiam

P.S Wszystkie decyzje koniecznie konsultuj z rodzicami. 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pozbyć się uciążliwej oponki na brzuchu?

Witam. Mam 19 lat i dwie uciążliwe oponki na brzuchu. Cwiczę codziennie(cwiczenia na brzuch)- nie aeroby. Po za domem jestem do godziny 18. Zmienilam sposób odżywiania, a efektów wciąż nie ma. Od dwóch miesięcy nie mam okresu. Nie wiem co robić. Będę wdzięczna za każde rady.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam,
Ważne jest sprawdzenie zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej w Pani organizmie, ponieważ brak miesiączki często jest wynikiem zbyt niskiego poziomu właśnie tkanki tłuszczowej, ale i oczywiście może to być problem z hormonami lub wiele innych. Na początku, brak miesiączki proponuję skonsultować z ginekologiem. Jeśli chodzi o tłuszcz na brzuchu, to proponuję zmienić ćwiczenia właśnie na aerobowe, ponieważ dzięki nim będzie mogła Pani uzyskać plaski brzuch.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Ledwoń

0
Mgr inĹź. MaĹgorzata LedwoĹ
Mgr inĹź. MaĹgorzata LedwoĹ

Należy też oprócz ćwiczeń włączyć dietę z odpowiednią ilością płynów i odpowiednią kalorycznością.
Na pewno nie należy stosować diety bardzo niskokalorycznych przy jednocześnie bardzo dużej aktywności fizycznej, bo często prowadzi to zaburzeń hormonalnych skutkujących właśnie wydłużonymi cyklami miesięcznymi, co należy niewątpliwie skonsultować z ginekologiem ,wykluczyć ciążę czy zaburzania hormonalne.

Witam, ciężko cokolwiek radzić, gdyż nie podała Pani ani swojej masy ciała ani też wzrostu. oponka na brzuchu często jednak jest spowodowana nadmiarem spożywanych prostych węglowodanów tj słodycze, dżemy, miody a także cukier. Pisze Pani natomiast o problemach z miesiączkowaniem więc w grę mogą wchodzić również różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, które mogą wpływać na zły metabolizm tkanki tłuszczowej. proponowałabym udać się do ginekologa i wykonać wszystkie hormonalne badania - żeby stwierdzić, czy wszystko jest w porządku.

0

Witam serdecznie,
mięśnie brzucha nie różnią się niczym od tych pozostałych, dlatego proszę pamiętać, że nie istnieje nic takiego jak miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej. Aby przysłowiowa oponka "zmieniła się" w cudowny sześciopak :) najlepiej trenować całe ciało w połączeniu z dietą niskokaloryczną- gdzie zmniejszona ilość kalorii będzie wynikała z ograniczenia tłuszczu. Co do samych ćwiczeń mięśni brzucha- mięśnie potrzebują odpoczynku dlatego najlepiej trenować 2-3 razy w tygodniu, a gwarancją sukcesu jest odpowiednio zaplanowany trening. Jeżeli chodzi o brak miesiączki powodów może być wiele obok zaburzenia gospodarki hormonalnej może to być następstwo zmian w odżywaniu jakie Pani wprowadziła. Najbezpieczniej będzie jednak z tym problemem udać się na konsultację do ginekologa.

Trzymając kciuki pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty