Jak sie pozbyć zbędnych kilogramów u 14-latki?

Mam 14 lat, 161 cm wzrostu i ważę 76 kilogramów. chciałabym schudnąć przynajmniej 10 kg. ćwiczę w szkole na lekcjach wf, ze szkoły chodzę na nogach (ok. 9 km), jeżdżę na rowerze czasami biegam a i tak nie mogę schudnąć. co mam zrobić by zrzucić zbędne kilogramy?
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Należałoby przeanalizować codzienny jadłospis i spróbować zredukować błędy żywieniowe.
Wskazane jest obok aktywności fizycznej, wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Ważne jest też regularne spożywanie posiłków (najlepiej 5 dziennie), wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego nabiału oraz wzbogacanie codziennego jadłospisu w świeże warzywa i owoce, przy jednoczesnej rezygnacji z kalorycznych przekąsek w postaci słodyczy, paluszków, chipsów itp.

Witam serdecznie,
Bardzo się cieszę, że dba pani o aktywność fizyczną. Ruch jednak stanowi 30% sukcesu w walce z nadmiernymi kilogramami zaś prawidłowo zbilansowana dieta 70%.
Myślę, że problem tkwi w nieprawidłowym odżywianiu.
Powinna Pani zjadać 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Śniadanie musi być zjedzone do godziny po przebudzeniu zaś kolacja 3-4h przed snem. dodatkowo powinna pani wypijać około 1,5-2l wody mineralnej, najlepiej niegazowanej dziennie. Musi Pani zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, potraw smażonych oraz dań typu fast food a także ograniczyć słodycze, napoje kolorowe i gazowane.
Wysiłek fizyczny oraz zdrowa dieta z pewnością dadzą wymarzone efekty!
Pozdrawiam
mgr Joanna Wasiluk